pondělí, 19. říjen 2020

Poslední list otci: V Salcburku představili tři nové Mozartovy dopisy

Napsal(a) 

Dopis W. A. Mozarta adresovaný Leopoldu Mozartovi, 4. dubna 1878, foto Mozarteum Dopis W. A. Mozarta adresovaný Leopoldu Mozartovi, 4. dubna 1878foto: Mozarteum

Salcburská nadace Mozarteum představila trojici důležitých nových akvizicí, včetně vůbec posledního dopisu Wolfganga Amadea adresovaného jeho otci v dubnu 1787. Všechny tři dopisy byly poprvé digitalizovány, přepsány a zveřejněny na webových stránkách nadace.

Na počátku tohoto roku dorazil do Salcburku kurýr cestující ze Spojených států s třemi dopisy psanými členy Mozartovy rodiny. Tyto dokumenty jsou nejdůležitějším přírůstkem do sbírky originálů salcburského Mozartea za posledních několik desetiletí.

Jeden z nich napsal 10. dubna 1789 sám Wolfgang Amadeus Mozart své „nejmilejší, nejcennější ženušce“ z Prahy během své cesty do Berlína, Drážďan a Lipska. Jedná se tak o jeden z mimořádně cenných dokumentů z posledních let skladatelova života. Autorem druhého dopisu z 28. července 1770 je Leopold Mozart, který z Boloně psal domů do Salzburku manželce Anně Marii. Jeho syn Wolfgang Amadé zde pak dopsal stručný dodatek věnovaný své „carissima sorella“, tedy nejmilejší sestře Marii Anně, zvané Nannerl.

Nejdůležitějším z této sady je však dopis Wolfganga Amadea jeho otci z 4. dubna 1787 – psaného poté, co se dozvěděl o jeho vážné nemoci. Ovlivněn zednářstvím zde Mozart píše mimo jiné: „smrt … je skutečným cílem našich životů … Děkuji svému Bohu za štěstí, skrze něž mi umožnil nalézt příležitost – rozumíš, co myslím: pochopení, že smrt je klíčem k naší skutečné radosti“. Leopold Mozart zemřel 28. května.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.