Podzimní turné Moravské filharmonie Olomouc představí českou hudbu v Polsku

Moravská filharmonie Olomouc. Zdroj: web orchestru

Tiskové konference Českého centra ve Varšavě, která se uskutečnila na konci června, představila široké portfolio aktivit, které chystá v rámci Roku české hudby. Ambicí bylo obsáhnout hudbu ve všech podobách od klasiky, přes operu, jazz, až po site specific projekty. Mezi ty nejvýznamnější nositele české hudby patří Moravská filharmonie Olomouc, která na podzim v Polsku zahraje celkem sedmkrát. 

„Na tiskové konferenci ve Varšavě jsme symbolicky odstartovali podzimní turné Moravské filharmonie Olomouc, které zahrnuje celkem sedm koncertů v prestižních polských sálech. Jsem nesmírně rád, že se po dlouhé době MFO do Polska vrací a že je to právě v Roce české hudby. Rozsah a repertoár tohoto turné svědčí nejen o vysoké profesní úrovni našeho orchestru, ale rovněž o jeho zahraničním renomé. Jsem si jist, že to ocení také polské publikum,“ uvedl Petr Vlček, ředitel Českého centra ve Varšavě.  

Zsolt Hamar. Zdroj: archiv umělce

Symfonický orchestr Moravské filharmonie Olomouc zahraje díla B. Martinů, H. Góreckého, K. Szymanowského a A. Dvořáka. Orchestr povede Zsolt Hamar a sólistou turné bude Marek Kozák. „Nadějný český klavírista a varhaník patří k nastupující generaci českých sólistů na tento nástroj. Jsem přesvědčen, že o něm v budoucnu ještě hodně uslyšíme. I proto jsem velice rád, že právě Marek Kozák je sólistou našeho turné a můžeme jej spolu s Moravskou filharmonií polskému publiku představit,“ doplnil Jonáš Harman, ředitel MFO. 

Úvodní koncert turné proběhne 6. září v Krakově, a bude zároveň zahajovacím koncertem prestižní přehlídky „Festiwal Szymanowski“ 20. září pokračuje Moravská filharmonie Olomouc ve Filharmonii Mieczysława Karłowicze ve Štětíně, v budově, které je vítězem architektonické Ceny Miese van der Roheho roku 2014 a patří k jednomu z nejlépe hodnocených sálů i v rámci akustického řešení. Hned další den 21. září přivítá Moravskou filharmonii Olomouc budova Pomořanské filharmonie Ignacyho Jana Paderewského v Bydgošti. 

Marek Kozák. Foto: Keishiro Mikawa

Turné naváže ve Varšavě 13. listopadu v sále Hudební univerzity Fryderyka Chopina ve Varšavě, dva dny poté orchestr zahraje v sále Filharmonie H. Wieniawského v Lublinu, následně 16. listopadu v Opolské filharmonii. Turné Moravská filharmonie završí koncertem ve Slezské filharmonii H. M. Góreckého v Katovicích.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější