úterý, 30. září 2014

Podzim s Bachem popáté

Napsal(a) 

Peter Frisée Peter Frisée

Pátý ročník festivalu Bachův varhanní podzim nabídne osm koncertů, z toho šest varhanních recitálů renomovaných českých a zahraničních interpretů mladé i starší generace a uskuteční se ve čtyřech různých chrámech Brna a v jednom mimobrněnském kostele.

Tento  ročník je mimořádně slavnostní z několika úhlů pohledu: především máme tu čest prezentovat nové velké třímanuálové varhany ze švýcarské dílny Hermanna Mathise v jezuitském kostele Nanebevzetí P. Marie v Brně, které byly vysvěceny na samém konci června  a které jsou jediné od této varhanářské firmy v České republice. Tento špičkový nástroj se rozezní na čtyřech z osmi večerů festivalu. Další koncerty se uskuteční v Červeném kostele na Joštově ulici v Brně, v kostele sv. Augustina na nám. Míru v Brně, v bazilice Nanebevzetí P. Marie na Mendlově náměstí a v kostele Povýšení sv. Kříže v Doubravníku u Tišnova.

Festival nabízí představení varhaníků a varhan po historické ose Praha-Brno-Vídeň. Z Vídně zavítají do Brna hned tři osobnosti: významný titulární varhaník slavného dómu sv. Štěpána Ernst Wally (úterý 14. 10.), varhaník kostela Am Schüttel Peter Frisée (čtvrtek 23. 10.) a slibná mladá varhanice Maria Grillenberger, která doplní koncert vynikajícího varhaníka z Prahy Pavla Černého (pátek 17. 10.). Festival zahájí přední český varhaník, který je už legendou ve svém oboru, Jan Hora z Prahy a proslulý brněnský varhaník působící na JAMU a na konzervatoři Zdeněk Nováček (úterý 7.10.). Těžištěm koncertních programů je dílo Johanna Sebastiana Bacha, které je doplněno o hudbu jeho doby, ale je konfrontováno s hudbou i starší a novější. Festival bude obohacen o koncert v Červeném kostele, kde Jan Bondra představí dnes zapomenutý, ale dříve oblíbený flašinet, který je vzdáleným příbuzným varhan. Tento mechanický nástroj doprovodí kouzelné flétny zobcového kvarteta Flautas de Colores Brno pod vedením Martiny Komínkové (úterý 9. 10.). V bazilice na Mendlově náměstí rozezní malé (na bočním kůru) i velké varhany (na zadním kůru) zástupce nejmladší varhanické generace Jiří Kovář (středa 15. 10.). Nedělní koncert v kostele v Doubravníku (19.10.) představí historicky cenné nedávno zrestaurované varhany  brněnského stavitele Jana Výmoly z 18. století. Nejprve - už od 16:00 hodin – u šálku vonící kávy seznámí s nástrojem a svou náročnou prací varhanář Dalibor Michek a na koncertě ho rozezní od 17:00 hodin známá cembalistka a varhanice Barbara Maria Willi. 

Varhanní festival oživí mladé hlasy Dětského sboru Brno pod vedením Valerie Maťašové. Na varhany zahraje a bude sbor doprovázet známý brněnský varhaník Martin Jakubíček (úterý 21. 10.).  Závěrečný koncert, který se uskuteční opět na nových varhanách v brněnském jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie, vystoupí německá interpretka Barbara Maria Willi a již zmíněný Peter Frisée z Vídně (čtvrtek 23.10.).

Duch Johanna Sebastiana Bacha, setkání varhaníků tří významných měst střední Evropy - Vídně, Brna a Prahy - a zvuková barevnost různých varhan jsou mottem letošní podzimní oslavy varhan v Brně.

JMS

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.