středa, 6. leden 2016

"Po léta se snažím lidi přesvědčit, že hudba je nemá rozptýlit, ale znepokojit.“ Odešel Pierre Boulez

Napsal(a) 

Skladatel a dirigent Pierre Boulez, jedna z nejvýznamnějších osobností hudby 20. století, zemřel ve věku 90 let. Skladatel zemřel v úterý 5. ledna ve svém domě v Baden Baden. Rodina ve svém oficiálním prohlášení uvedla: "Pro všechny, kteří ho znali a dokázali ocenit jeho tvůrčí energii, umělecké strandardy, přístupnost a velkorysost, zůstane jeho přítomnost živá a intenzivní."

Boulez patřil ke skladatelům s jasným a slyšitelným názorem na společenskou funkci hudby a umění jako takového. Slavné jsou jeho hovory s dalšími skladateli a velkými osobnostmi umění 20. století: "Hudba není produktem zábavy! Je to produkt kultury, který obohacuje naše životy. Po léta se snažím lidi přesvědčit, že hudba je nemá rozptýlit, ale znepokojit."

"Je Boulezova hudba již staromódní? Podlehne také ona očistci? Stejné úvahy bychom mohli vést o institucích, které založil. IRCAM je myslím velmi dobře zajištěn již nyní. Skladatelé, kteří sem přicházejí provádět výzkumy, přinášejí zcela rozdílné estetické horizonty. Naopak se zdá, že Ensemble Intercontemporain bude mít velké problémy s nalezením Pierrova nástupce. Že by zde ještě vládlo určité otcovské ovzduší, které překáží výběru nového uměleckého vedoucího? Tak jako mnoho jiných si ani Boulez zřejmě s nástupnictvím nedělá starosti. Po mně potopa?" Tak vzpomínal na svou spolupráci s velikánem pro HARMONII skladatel Michel Swierczewski (celý článek zde).

 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.