PKF uvede koncert současné hudby věnovaný Hanuši Bartoňovi

Cyklus soudobé hudby S orchestru PKF – Prague Philharmonia pokračuje v úterý 12. prosince ve Studiu Švandova divadla v Praze. Druhý koncert, s podtitulem Hanuš Bartoň a Michal Nejtek – Hudba po roce 2000, bude věnován Hanuši Bartoňovi, který se ještě podílel na jeho přípravě. 

„Koncert, který se měl konat za osobní přítomnosti obou skvělých současných českých skladatelů a přátel zároveň – Hanuše Bartoně a Michala Nejtka zhatila v létě tohoto roku zpráva o náhlém úmrtí Hanuše Bartoně. Jelikož byl Hanuš u dramaturgických příprav koncertu a velmi se těšil z toho, že se koncert po jeho odložení v době covidu-19 nakonec uskuteční, rozhodli jsme se s Michalem Nejtkem, že jej provedeme v nezměněné podobě i dramaturgii a věnujeme jej právě Hanuši Bartoňovi. Věříme, že ten večer bude prostřednictvím svojí hudby s námi,“ říká k připravovanému koncertu dramaturgyně cyklu Hana Dohnálková.

Na programu jsou kompozice obou autorů. Úvodní číslo bude patřit právě Hanuši Bartoňovi a jeho skladbě „In Dpro sólový klarinet a zvukovou stopu (2004), kterou přednese klarinetista Jan Brabec. Tón „d“, který je v jeho tvorbě specifický, bude stěžejním i v následující Bartoňově skladbě 32 variací na tón D pro housle, klarinet a violoncello (2016) v interpretaci Michala Sedláčka, Jindřicha Pavliše a Lukáše Pospíšila.

Sólové skladby Michala Nejtka Tasted Thoughts (2015) pro klarinet se ujme Jindřich Pavliš. Deset miniatur pro dechové trio (2009) zazní v podání Lenky Filové (hoboj), Jindřicha Pavliše (klarinet) a Václava Fürbacha (fagot). Celý program pak zakončí Trois morceaux délicieux pro klarinet, klavír, housle a violoncello (2016), kdy výše zmíněné interprety doplní klavírista Martin Fila.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější