úterý, 26. listopad 2013

PKF – Prague Philharmonia společně se Soňou Červenou a Petrem Kostkou uvede Erbenovu Kytici

Napsal(a) 

PKF – Prague Philharmonia PKF – Prague Philharmonia

Na ojedinělé spojení symfonické hudby a básnického díla láká druhý orchestrální koncert čelního hudebního tělesa PKF – Prague Philharmonia . Ansámbl, původně známý jako Pražská komorní filharmonie, tentokrát opustí tradiční místo konání svých koncertů, aby ve velkolepém prostředí Španělského sálu na Pražském hradě uvedl mistrovský počin jednoho z nejuznávanějších českých skladatelů, Antonína Dvořáka, které zkomponoval na motivy raritní básnické předlohy Kytice Karla Jaromíra Erbena. Ve čtvrtek 28. listopadu od 19 hodin povede na tomto historicky významném místě šéfdirigent Jakub Hrůša svůj orchestr při provedení symfonických básní Vodník , Polednice , Holoubek a Zlatý kolovrat , jež svou recitací proloží významní hosté – legendární operní diva a herečka Soňa Červená spolu s hereckým kolegou Petrem Kostkou .

Soňa Červená Soňa Červená

Erbenův baladický svět patří stejně jako hudba Antonína Dvořáka, který se Erbenovým dílem inspiroval, a až věrně jej následoval, ke klenotům českého kulturního dědictví. A právě tento fakt se stal důvodem, proč se Jakub Hrůša rozhodl populární, avšak zřídka uváděné hudební dílo, přiblížit posluchačům ve vzájemné symbióze: „Můj záměr byl představit Dvořákovy symfonické básně tak, jak se nikdy nepředstavují, totiž v bezprostředním spojení s jejich básnickou předlohou. Aby posluchači zakusili zážitek ze slov a posléze procítili onu inspiraci, která vedla Dvořákovo pero. Půjde o delší program než obvykle, což ale hudba tak poutavá snese. Druhá půle je sice opačně, než Dvořák skladby zkomponoval, ale domnívám se, že efektní zakončení básní Zlatý kolovrat se lépe hodí na závěr večera.“

„Koncert ve Španělském sále mi přinese hned několik radostí: účinkování s PKF – Prague Philharmonia a jejím šéfdirigentem Jakubem Hrůšou, úchvatné symfonické básně Antonína Dvořáka, Kytice Karla Jaromíra Erbena - rovněž česká klasika, to vše jako předzvěst českých Vánoc. A navíc disciplína, která mě po mé dlouhé operní dráze fascinuje: spojení hudby a mluveného slova; i mluvené slovo může být hudbou,“ vyznává se Soňa Červená, která se na čtvrteční koncert již velice těší.

odkazy

PKF - Prague Philharmonia

PKF - Prague Philharmonia

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.