pondělí, 23. březen 2015

PKF – Prague Philharmonia sklízí úspěch za nahrávku s Bryanem Hymelem, tenoristou, pro jehož legato by člověk zemřel

Napsal(a) 

Bryan Hymel, foto Dario Acosta Bryan Hymelfoto: Dario Acosta

Árie z nesmrtelných operních děl jako Vilém Tell, Trójané, Královna ze Sáby či Afričanka jsou nyní zvěčněna na posledním CD PKF – Prague Philharmonia. Umělecká symbióza domácího orchestru s americkým tenoristou Bryanem Hymelem a dirigentem Emmanuelem Villaumem, jenž se od příští sezony chopí šéfdirigentské taktovky tohoto tělesa, před několika týdny zapříčinila zrod nové nahrávky jedenácti půvabných operních melodií s názvem Heroïque. Milovníci hodnotné klasické hudby a strhujících pěveckých přednesů si tak budou moci po třech letech poslechnout další počin natočený za zvuku nástrojů hráčů PKF.

Sólový debut Bryana Hymela vydaný u labelu Warner Classics představuje nápaditě sestavený repertoár francouzských operních árií, s nímž tenorista zazářil mimo jiné na pódiích Metropolitní opery, Covent Garden a Bavorské státní opery. Název Heroïque vzešel ze samotného faktu, že vybrané kusy vyžadují vzrušující hrdinskost hlasu i stylu – a skutečně špičkový hlasový rejstřík, protože album obsahuje celkem 19 vysokých c.

Díky celkovému provedení a umělecké kvalitě na sebe nahrávka v zahraničí strhla pozornost a z úst odborné kritiky se jí dostává pochvalných projevů. Jen během několika málo dní po svém zrodu se vyhoupla v žebříčku prestižního magazínu Billboard do top desítky. „Faustovo vzývání přírody z Berliozova Prokletí je podáno nádherně procítěně, s legatem, pro jaké by člověk zemřel, navíc se špičkovým výkonem dirigenta Emmanuela Villaumea a orchestru PKF - Prague Philharmonia," ocenil kupříkladu Robert Levine na prestižním zpravodajském serveru Classics Today.

Hymelův stávající repertoár se však v žádném případě neomezuje na role ve francouzštině – v Metropolitní opeře nedávno zpíval Rodolfa v Bohémě, jeho princ ve Dvořákově Rusalce přiměl Financial Times napsat, že „stojí za to překonat třeba i kontinenty, abyste mohli slyšet jeho výtečnou a niternou bohatost hlasu“. Ztvárnění role prince, Aenea z Berliozových Trójanů a Roberta z Meyerbeerovy opery Robert ďábel v Londýnské královské opeře mu vyneslo v roce 2013 cenu Olivier Award za výjimečný přínos (Olivier Awards představují nejprestižnější ocenění na poli divadla, opery a tance ve Velké Británii). Tuto cenu doplnilo další významné ocenění z roku 2013 Beverly Sills Artist Award udělené Hymelovi za úspěchy v Metropolitní opeře.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.