středa, 15. říjen 2014

PKF – Prague Philharmonia právě oznámila nového šéfdirigenta

Napsal(a) 

Emmanuel Villaume, foto Akos Photography Emmanuel Villaumefoto: Akos Photography

Historicky čtvrtým šéfdirigentem a hudebním ředitelem PKF – Prague Philharmonia se od sezony 2015–2016 stane francouzský dirigent Emmanuel Villaume. O Villaumovu nástupnictví rozhodlo v souladu s míněním hráčů PKF vedení orchestru, a to po několikaletém důkladném hledání a zvažování. „Dosavadní úspěšná spolupráce Emmanuela Villauma s naším orchestrem dala vzniknout vřelému vztahu a vzájemným uměleckým i lidským sympatiím. Toto harmonické souznění posléze přirozeně vyústilo v nabídku šéfdirigentského postu,“ uvedl ředitel orchestru Radim Otépka.

Šéfdirigentská smlouva byla podepsána pouze několik málo minut po skončení prestižního operního Richard Tucker Gala, které tuto neděli v New Yorku Villaume dirigoval. K samotnému podpisu došlo v prostorách dirigentského salónku newyorského Lincolnova centra, sídla Newyorské filharmonie, kde na stěnách visí historické partitury a rukopisy mezi nimiž se mj. nachází i partitura Antona Seidla ze světové premiéry Dvořákovy Novosvětské.

Emmanuel Villaume, foto Karen Almond Emmanuel Villaumefoto: Karen Almond

Emmanuel Villaume je dirigent francouzského původu, nedávno byl jmenován hudebním ředitelem Dallaské opery (TDO), současně zastává post šéfdirigenta Slovenské filharmonie od roku 2009.

V sezoně 2013–2014 dirigoval maestro Villaume mimo jiné tato představení: Manon v Královské opeře v Covent GardenAfričanku v benátském Teatro La FenicePopelku s Juilliard Orchestra v New Yorku. Během celé sezony se vracel též k dirigování koncertů Slovinského filharmonického orchestru v Lublani, v němž mezi lety 2008–2013 působil jako umělecký ředitel a šéfdirigent.

V sezoně 2014–2015 se pod jeho vedením uskuteční koncerty v Dallaské opeře, Alice Tully Hall v Lincolnově centru v New Yorku či Metropolitní opeře. Společně s PKF – Prague Philharmonia zamíří na silvestrovské gala do Ománu, kde opětovně vystoupí v Royal Opera House Muscat po boku tenoristy Bryana Hymela či řecké sopranistky Irini Kyriakidou a v rámci evropských koncertů se zhostí dirigování ve švýcarském Kultur- und Kongresszentrum, dánské DR Konserthuset či britské Royal Albert Hall.

Emmanuel Villaume se narodil v roce 1964 ve Štrasburku a vystudoval hudbu na Conservatoire de Strasbourg.  Posléze pokračoval ve studiu na pařížské přípravce na École normale supérieure a na Sorboně, kde získal diplom v oboru literatura, filozofie a muzikologie. Coby autor pozoruhodných článků o muzikologii byl ve věku teprve jednadvaceti let jmenován dramaturgem Rýnské národní opery ve Štrasburku. Je držitelem čestného doktorátu z University of Indianapolis.  Maestro Villaume žije střídavě v Paříži a v Dallasu.


Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 701

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.