Pietní koncert Památníku ticha na Pražském hradě s orchestrem FOK a Jitkou Čvančarovou

Památník ticha

Na slavnostním pietním koncertě Památníku ticha ve čtvrtek 11. července ve 20 hodin vystoupí Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK společně se sólisty Jaroslavem Jakubovičem, Emilem Viklickým a herečkou a zpěvačkou Jitkou Čvančarovou. Ta se zároveň ujme moderace slavnostního večera a na závěr zazpívá píseň Horchat Hai Caliptus izraelské autorky Na’omi Šemer, jež je citací z filmu Nabarvené ptáče. Koncert připomene 80. výročí likvidace tzv. Terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau a uskuteční se v Jízdárně Pražského hradu.

Vstup na pietní koncert je po registraci zdarma. 

Přímý přenos ze slavnostního večera, který zahájí záznam pozdravu prezidenta Petra Pavla, bude možné sledovat od 20.15 hodin na ČT art.

Vyvraždění obyvatel lágru BIIb proběhlo v roce 1944 ve dvou vlnách, 8. března a 10. až 12. července, o život přišlo celkem téměř 7500 vězňů. „Osmdesáté výročí likvidace rodinného tábora je vzpomínkou na zrůdnou manipulaci se živými krátce před jejich smrtí. Lepší zacházení bylo pro obyvatele rodinného bloku BIIb falešnou nadějí pro očištění tváře vrahů. Ve dnech 10. až 12. července osvětimská továrna na smrt naplnila svou roli. Památník ticha tradičně vybírá pro vzpomínková setkání skladby s příběhy dalších poválečných generací. Válečné odkazy příběhů šoa konfrontujeme s paralelami současných konfliktů. Paměť je klíčem k pochopení dneška,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl

Pro návštěvníky akce bude od 19 hodin otevřena terasa Jízdárny Pražského hradu, samotný program začne ve 20 hodin. Na úvod koncertu zazní skladba Bedřicha Smetany Z mého života v úpravě pro orchestr z pera George Szella. Následně zazní dílo reflektující osudy zásadních postav Starého zákona – Sára a Abrahám od česko-izraelského saxofonisty a skladatele Jaroslava Jakuboviče. Slavnostní večer uzavře píseň z filmu Nabarvené ptáče Horchat Hai Caliptus izraelské autorky Na’omi Šemer v podání herečky, zpěvačky a moderátorky akce Jitky Čvančarové. Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK bude hrát pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera.

V případě zájmu o účast je nutné provést rezervaci na https://rezervace.pamatnikticha.cz

Jitka Čvančarová. Foto: Jan Dobrovský

Pietní vzpomínku věnovanou vzpomínce na BIIb pořádá Památník ticha/Památník Šoa Praha ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Partnery akce jsou Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, Ministerstvo kultury České republiky, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Městská část Praha 7, Institut Terezínské iniciativy, Památník Terezín, Centrum současného umění DOX, Institut terezínských skladatelů, a Ústav pro studium totalitních režimů, mediálním partnerem je Česká televize. Akce se koná pod záštitou předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéty Pekarové Adamové a ministra kultury Martina Baxy.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější