pondělí, 27. duben 2015

Pardubické hudební jaro završí s Tomášem Jamníkem sérii Dvořákových koncertů

Napsal(a) 

Tomáš Jamník Tomáš Jamník

Letošní 37. ročník mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro se blíží do finále. Slavnostní závěrečný koncert festivalu obstará Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, který povede německý dirigent Heiko Mathias Förster, sólistou večera bude mladý český violoncellista Tomáš Jamník. Na koncertě zazní violoncellový koncert Antonína Dvořáka a Symfonie D dur Jeana Sibelia. Východočeské obecenstvo tak čeká slavnostní tečka za letošním ročníkem Pardubického hudebního jara, který byl počtem koncertů i zahraničních interpretů rekordním v celé festivalové historii.

Pardubickému hudebnímu jaru se i na závěr festivalu podařilo publiku nabídnout velmi zajímavého a vzácného interpreta. „I mne samotného překvapilo, že Symfonický orchestr hl. m. Prahy vystoupí v Pardubicích poprvé za posledních takřka 40 let,“ prozradil umělecký ředitel festivalu Josef Krečmer. Zajímavé okolnosti doprovází i výběr skladeb. „Loni a předloni jsme vybrali pro závěrečný koncert Dvořákův houslový a klavírní koncert. Letošním violoncellovým koncertem tak završujeme kompletní sérii Dvořákových koncertů, které zní na závěr Pardubického hudebního jara,“ vysvětlil Krečmer.

Závěrečný koncert tak zakončí 37. ročník festivalu Pardubické hudební jaro. Během dvou a půl měsíce se v jeho rámci posluchačům z celého kraje představilo velké množství umělců z více než 10 států a několika kontinentů. „Ocenil jsem zvláště dramaturgii slavnostního zahajovacího koncertu, který se nesl v duchu připomenutí významných výročí spojených se železnicí v Pardubicích a vynikajícím stavitelem tratí v regionu Janem Pernerem. Koncert v podání domácí komorní filharmonie se skvělými sólisty bratry Špačkovými odkazující na filmovou hudbu se železniční tématikou byl pro mě velmi milým zpestřením a obrovským zážitkem,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Jakub Rychtecký.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.