Ostravské centrum přinese zásadní dílo Frederica Rzewského a jeho přátel

Intervence Ostravského centra nové hudby do pražského koncertního života ve pokračuje koncertem Essential Rzewski & Friends. V multifunkčním sále DOX+ v úterý 21. listopadu od 19 hodin nabídne dílo legendárního amerického skladatele a klavíristy Frederica Rzewského (1938–2021) a skladatelů, kteří s Rzewskim spolupracovali více než padesát let: Alvina Currana, Christiana Wolffa a Petra Kotíka. 180 minut hudby zazní za účasti Rzewského blízkých přátel, včetně belgického klavíristy Daana Vandewalleho. Jedná se o šestý v řadě „Zásadních“ koncertů, pořádaných Ostravským centrem nové hudby ve spolupráci s Centrem současného umění DOX.

Americký skladatel a klavírista Frederic Rzewski byl jednou z nejvlivnějších postav americké hudební avantgardy, nazývaný „Chopinem 20. století“. Jeho kompoziční styl označil The New York Times za „zároveň stylově eklektický a politicky angažovaný“. Ve svých dílech spojuje obě strany hudby posledních desetiletí: určitou technickou „přísnost“ na straně jedné a spontaneitu na straně druhé. Obě tyto stránky budou zastoupeny na koncertě, kde zazní nejen skladby Rzewského, ale také jeho současníků a zároveň kolegů a přátel, kteří jsou umělecky podobně orientovaní.

Frederic Rzewski a Petr Kotík, Ostravské dny 2019, foto Martin Popelář

S Fredericem jsme se seznámili roku 1962 ve Varšavě a následně jsme spolupracovali po většinu našeho života,“ vzpomíná na Rzewského skladatel Petr Kotík (1942) a pokračuje: „Někdy v roce 1971 mi Frederic v New Yorku povídá – pojď se mnou, mám zkoušku, je to zvláštní hudba, určitě tě to bude zajímat! Rzewski byl ve skupině čtyř hráčů tehdy začínajícího skladatele Philipa Glasse. Tak jsem se s Philipem seznámil, v mizerně osvětleném loftu na Chatham Square v Chinatownu. Dělali jsme tehdy muziku, každý jinak, aniž jsme tušili, o co jde.“ Petr Kotík stojí za dramaturgií unikátního trojkoncertu, který rovněž oddiriguje. Na jeho pozvání se také Rzewski několikrát zúčastnil jako lektor, skladatel i interpret Ostravských dnů – naposledy v roce 2019. Pozvání do srpnové Ostravy přijal i o dva roky později, ale 26. června 2021 náhle zemřel.

Belgický klavírista Daan Vandewalle, jeden z nejbližších přátel a spolupracovníků Rzewského posledních let jeho života, na něj vzpomínal takto: „Každý, kdo osobně Frederica znal, potvrdí, že když se otevřely dveře do místnosti a on vstoupil, všichni zaznamenali, že vstoupil NĚKDO. Měl tu vlastnost. Někdy o ní čteme v knihách o Mozartovi a Beethovenovi, mezi kterými byl velký rozdíl. Když vstoupil Mozart, nikdo to nezaznamenal. Když vešel do místnosti Beethoven, věděli o tom všichni. Tak nějak to bylo s Rzewskim.“ Na koncertě v pražském DOX+ se ujme Vandewalle sólového partu ve skladbě Spontano Petra Kotíka, která vznikla v roce 1964 právě pro Rzewského – ten ji také jako sólista provedl na Ostravských dnech 2019. Dále se Vandewalle představí jako sólista v Rzewského skladbě A Long Time Man (1979–80), která byla před pár týdny jedinečně uvedena v Ostravě – vzhledem k desetiletím jejího neprovádění nebyly k dispozici ani party, které tak musely vzniknout.

Závěr koncertu bude patřit sólovému klavírnímu opusu De Profundis na texty spisovatele a dramatika Oscara Wildea. Jedná se o jeho zpověď i obranu proti nespravedlnosti a nelidskosti anglického trestního systému, který ho za homosexualitu odsoudil k dvouletému vězení. Provedení se ujme – v roli klavíristy i narátora – opět Daan Vandewalle. Kromě něj se jako klavírista během večera představí také skladatel a improvizátor Alvin Curran (1938) – ten spolu s Rzewskim v roce 1965 založil v Římě slavný ansámbl Musica Elettronica Viva. Oba spojovala vášeň pro improvizaci a spontaneitu, kterou se často snažili začleňovat do svých skladeb. Hrát bude Ostravská banda doplněná členy ONO – Ostrava New Orchestra.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější