pondělí, 22. leden 2018

Oslavy Harmonie vyvrcholí v Rudolfinu koncertem Belfiato Quinteta

Napsal(a) 

 , foto FB BQ foto: FB BQ

I po 25 letech, co detailně sleduji produkci vydavatelství Supraphon, mě tento vedoucí český label dokáže občas překvapit. Příkladem je i nahrávka mladého kvinteta Belfiato, která je dramaturgicky vyhraněná a vyzařuje nadšení instrumentalistů," psal šéfredaktor Luboš Stehlík před půl rokem v recenzi na debutové album Belfiato Quinteta. „Foerster napsal i ve svých padesáti letech mladistvě rozdychtěnou, melodicky líbeznou a harmonicky přiměřeně komplikovanou hudbu. Pavel Haas patří mezi české komponisty, u kterých mě vždy napadne, jak je osud nespravedlivý, přičemž vždy dojdu k závěru – kam by takový génius došel, kdyby nebylo krutě předčasné smrti… Jeho kvintet je skutečně výjimečně kvalitní, přes ¸janáčkismy` originální; v dané literatuře první poloviny 20. století znám jen pár podobně zajímavých. A Janáček? To je případ sám o sobě. Kvalita Mládí se prosadila už dávno."

 

Stejný repertoár doplněný o hudbu dechového mistra Antonína Rejchy teď zazní na dalším debutu kvinteta, tentokrát živě, ve středu 24. ledna. Mladý ansámbl zahraje poprvé v Dvořákově síni pražského Rudolfina a koncert bude věnován 25. výročí založení Harmonie, která slaví během celého ledna.

A jaké je kvinteto Belfiato? Individuální přednosti pětice hudebníků jsou nesporné... jako společenství jsou homogenní, souzní společným pohledem na hudbu, dychtivostí a nadšením mládí," píše také Luboš Stehlík. Tedy přijďte se přesvědčit sami.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.