pátek, 28. srpen 2015

Originální kostýmy Jarmily Novotné představí výstava v Obecním domě

Napsal(a) 

Jarmila Novotná v kostýmu Violetty Jarmila Novotná v kostýmu Violetty
Mařenka, Violetta, Mimi či Manon, ale také Cherubín nebo Oktavián. Tuto šestici ústředních postav věhlasných kusů operní klasiky již za dva týdny připomene unikátní výstava v Obecním domě v Praze. Zde bude možné zhlédnout expozici nejslavnějších operních kostýmů, které si pro tyto role nechala šít snad největší pěvecká hvězda 20. století Jarmila Novotná a uchvacovala v nich na jevišti Metropolitní opery i dalších světových operních domů. Tyto jedinečné kusy budou zapůjčeny do České republiky vůbec poprvé právě z archivu proslulé Metropolitní opery v New Yorku.

Přehlídka zároveň připomene časy, kdy ještě operní a divadelní kostýmy nebyly v držení divadel, ale jejich ztvárnění a výroba byly v rukou samotných umělců, kteří si je nechali šít na vlastní náklady. K vidění bude například kostým Mařenky z Prodané nevěsty, první profesionální velké role Jarmily Novotné, s níž v pouhých sedmnácti letech debutovala v Národním divadle a zároveň s ní byla i v pozdějších letech českou veřejností stále identifikována. Nebude chybět ani nejimpozantnější z kostýmů Jarmily Novotné – kostým Violetty z opery La traviata, který pochází ze salonu „české Coco Chanel“ Hany Podolské. Protože Novotná oplývala mezi pěvkyněmi své doby mimořádně štíhlou a vysokou postavou, byla obsazována do tzv. „kalhotkových“ rolí. Její specialitou jsou tedy například neméně půvabné kostýmy Cherubína z Figarovy svatby nebo Oktaviána z Růžového kavalíra, které rovněž expozice nabídne.

Výstava bude zahájena 9. září slavnostním večerem v Obecním domě a bude spojena s křtem historicky první monografie o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře respektovaného spisovatele a historika Pavla Kosatíka, s nímž přinášíme rozhovor v zářijovém vydání HARMONIE. Součástí večera bude vystoupení sopranistky Kateřiny Kněžíkové za klavírního doprovodu Davida Švece. Výstava kostýmů a vydání knihy jsou považovány za vrcholné události letošního Festivalu Jarmily Novotné 2015, který již počtvrté pořádá nezisková organizace Zámek Liteň, z.s.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.