středa, 17. červen 2020

Orchestr BERG slaví dvacetiny: Slyšet jednou je dobré, slyšet dvakrát ještě lepší

Napsal(a) 

Peter Vrábel a skladatel Heiner Goebbels na jedné z fotografií, které budou součástí výstavy v Městské knihovně, foto Karel Šuster Peter Vrábel a skladatel Heiner Goebbels na jedné z fotografií, které budou součástí výstavy v Městské knihovněfoto: Karel Šuster

Orchestr BERG letos slaví dvacet let své existence. První večerní koncert tohoto roku se ale kvůli uplynulé jarní karanténě uskuteční až nyní. Ve speciálním formátu Slyšet 2x a v české premiéře představí BERG hudbu korejské skladatelky Unsuk Chin. Sezona bude dále pokračovat i v letních měsících. V Městské knihovně v Praze bude také k vidění výstava fotografií Karla Šustera, který svým objektivem Orchestr BERG sleduje již pět let.

Na prvním letošním večerním koncertě představí orchestr hudbu korejské skladatelky Unsuk Chin, která je známá svým citem pro hudební barvy. Zazní její skladba Gougalōn – scény z pouličního divadla, volně inspirovaná skladatelčinými zážitky z dětství v Jižní Koreji. Program bude možné vyslechnout dvakrát během jednoho dne. „Už dlouhou dobu se zamýšlíme nad tím, jak našim posluchačům zprostředkovat co nejintenzivnější zážitek z nové hudby. Vloni jsme s mimořádným úspěchem testovali formát Slyšet 2x, a tak jsme se rozhodli jej zařazovat pravidelně. S novou hudbou je to totiž jako s cizími jazyky – opakovaný poslech nám pomáhá lépe rozumět a náš zážitek je pak o to bohatší,“ říká ředitelka orchestru Eva Kesslová.

 

Skladbu na koncertě osobně představí umělecký šéf a dirigent Orchestru BERG Peter Vrábel, který dodává: „Slyšet jednou je dobré, slyšet dvakrát ještě lepší. Jsme zvědaví, co tomu řeknou posluchači.“ Dopoledne v úterý 23. června se tak uskuteční veřejná generální zkouška pro omezený počet posluchačů a večer potom koncert, oboje v sále DOX+. Den před koncertem také proběhnou tvořivé workshop pro děti s názvem Barevné zvuky pro holky a kluky.

 , foto Karel Šuster foto: Karel Šuster

Zahajovací večer této sezony v premiéře představí celovečerní zahraniční dílo, pro ten závěrečný naopak dvacítka především českých skladatelů tvoří krátká díla, která zazní v premiéře světové. V rámci celé sezony zazní ve světové premiéře celkem 34 nových kompozic, na konci roku 2020 se tak počet nových skladeb, které díky Orchestru BERG vznikly, přiblíží dvěma stovkám.

Za všechny ty roky jsme díky vytrvalosti, tvrdohlavosti a někdy i díky troufalé odvaze získali ohromné zkušenosti, takže dnes můžeme bez obav sáhnout i po těch interpretačně nejnáročnějších skladbách – a to je opravdu báječné,“ říká Peter Vrábel a Eva Kesslová k tomu dodává: „Za těch dvacet let s námi rostlo i publikum. Na začátku chodili jen kamarádi a příbuzní, dnes máme okolo sebe obrovskou a báječnou partu neskutečně otevřených posluchačů.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.