středa, 8. prosinec 2021

Orchestr Berg letošní sezonu uzavře českou premiérou, zvuky měst, hor a pouští

Napsal(a) 

Jonáš Starý, foto archiv Jonáš Starýfoto: archiv

Orchestr BERG svoji sezonu poněkud netradičně končí vždy v prosinci. Letos se rozloučí zvuky měst, hor a pouští, na programu je světová i česká premiéra. S francouzským skladatelem Tristanem Murailem se posluchači přenesou do krajiny Mongolska a Tibetu, americký minimalista Steve Reich zve do pulzujícího New Yorku. Novinka mladého skladatele Jonáše Starého vznikla z obdivu k japonskému skladateli Tōru Takemitsu a jeho lásce k přírodě. Koncert s názvem Místa proběhne v pondělí 13. prosince od 19:30 v Anežském klášteře.

Skladatelé Steve Reich i Tristan Murail ve svých skladbách z let 1995 a 1994 pracují s reálnými zvuky, které nás obklopují, jen každý úplně jinak – Murail je prohání datovou analýzou, Reich je používá v jejich původní podobě a propojuje je se zvuky hudebních nástrojů. Spektralistu Muraile fascinují rozlehlé pouštní krajiny a v nich pohyb obrovského množství zrnek písku, který v poušti Gobi vyvolává mysteriózní „zpěv pouště“. Pro kompozici L’Esprit des dunes (Duše dun), kterou Orchestr BERG uvede v české premiéře, využil mimo jiné zvuk tradičního alikvotního zpěvu mongolských pastevců nebo hluboké tóny tibetských chrámových trubek. Naopak v dynamické skladbě City Life amerického minimalisty Steva Reicha zní newyorské metro, sbíječky, přibouchnuté dveře auta, lodní sirény nebo útržky lidské řeči. Ve spojení s hudebními nástroji se před naším vnitřním zrakem objevuje fascinující, životem pulzující metropole, Reichův domovský New York, kde dnes již pětaosmdesátiletý skladatel od narození žije.

Novinka šestadvacetiletého Jonáše Starého je jeho druhou kompozicí, která vznikla na objednávku Orchestru BERG. Umělecký šéf Peter Vrábel vysvětluje svůj výběr: „Jonáš má cit pro detail, líbí se mi jeho preciznost. Teď dostal vůbec první příležitost vytvořit kompozici pro větší ansámbl, může si tak osahat novou práci se zvukem a získává zásadní zkušenosti.“ Jeho skladba nese věnování japonskému skladateli Tōru Takemitsu: „Díky němu a jeho hudbě jsem pro sebe znovuobjevil přírodu a její schopnost člověka zpomalit, ztišit, dodat mu energii,“ vyznává se Starý.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.