Opery Viktora Ullmanna Rozbitý džbán a Císař Atlantidy zazní ve Stavovském divadle

Soubor opery Národního divadla moravskoslezského uvede v neděli 4. února ve Stavovském divadle v Praze dvě poslední opery Viktora Ullmanna (1898–1944) Rozbitý džbán a Císař Atlantidy aneb Odepření smrti. Půjde o jediné pražské provedení v rámci cyklu Musica non grata, jenž je realizován za finanční podpory Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v České republice.

Obě operní jednoaktovky vznikly v letech 1941 až 1944 v soukolí nacistické vyhlazovací mašinérie, Císař Atlantidy aneb Odepření smrti dokonce již za zdmi terezínského ghetta. „Po hudební stránce jsou tato dvě díla velmi rozdílná. V Rozbitém džbánu Ullmann do hudební složky velice zdařile přetavil satirický humor příběhu, pracuje zde jako symfonik s bohatou instrumentací. Císař Atlantidy vyniká silou příběhu podpořeného kontrastní, jedinečnou barevností orchestru, jehož obsazení vycházelo z možností terezínského ghetta,“ říká dirigent Jakub Klecker.

Rozbitý džbán vypráví příběh vesnického soudce Adama, který je okolnostmi přinucen soudit vědomě svůj vlastní přečin a nakonec sám sebe odhalit jako pachatele. Císař Atlantidy je strhující drama s prvky komedie dellʼarte o zpupnosti a bezohlednosti jednotlivce, jemuž se nakonec vzepře samotná Smrt. Viktor Ullmann se uvedení ani jedné z těchto oper nedočkal. 18. října 1944 byl prakticky ihned po příjezdu „transportu umělců“ Er z Terezína do Osvětimi zavražděn v plynové komoře.

Foto: Martin Popelář

Koncepce slovinského režiséra Rocca částečně vychází z jeho osobních zkušeností z války v bývalé Jugoslávii. „Byla to bizarní válka všech proti všem, ve které se mezi sebou náhle začali vraždit třeba i členové jedné rodiny. Chtěl jsem otevřít téma, co se stane s člověkem, s jeho psychikou, s jeho existencí ve chvíli zcela absurdního válečného stavu, kdy mozek najednou začne přemýšlet úplně jinak, začne se měnit a přizpůsobovat.“

Opery, které jsou součástí cyklu NDM Opery terezínských skladatelů, budou uvedeny v českém přebásnění Jaromíra Nohavici s českými a anglickými titulky. V hlavních rolích se představí Boris Prýgl, Martin Gurbaľ, Jorge Garza, Anna Nitrová, Doubravka Součková a další. Vstupenky jsou k dispozici na musicanongrata.cz, narodni-divadlo.cz a v pokladnách Národního divadla.

Součástí provedení ve Stavovském divadle bude dramaturgický úvod od 18.30 hodin, na kterém proběhne křest publikace Viktor Ullmann – neklidný Středoevropan autorky Magdaleny Živné, která se ujme průvodního slova. Publikaci vydalo Národní divadlo moravskoslezské za finanční podpory projektu Musica non grata.

Foto: Martin Popelář

Rozbitý džbán (Der zerbrochene Krug)

Hudba: Viktor Ullmann (1898–1944)

Libreto: Viktor Ullmann podle divadelní hry Heinricha von Kleista (1777–1811)

 

Císař Atlantidy aneb Odepření smrti (Der Kaiser von Atlantis oder Die Tod-Verweigerung)

Hudba: Viktor Ullmann (1898–1944)

Libreto: Petr Kien (1919–1944)

 

Neděle 4. února 2024 od 19 hodin

Praha, Stavovské divadlo

 

Orchestr Národního divadla moravskoslezského řídí Jakub Klecker

Režie a výprava: Rocc

Kostýmy: Belinda Radulović

Pohybová spolupráce: Anna Knollová

Dramaturg: Juraj Bajús

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější