Opera Woodyho Allena nebo bratři Bubeníčkové. Zlatá Praha zahajuje

Festival Zlatá Praha, jehož třiapadesátý ročník zítra startuje, nabídne letos dosud nejpestřejší program. Kromě tradiční přehlídky toho nejlepšího, co se ve světě natočilo o hudbě, tanci a letos poprvé i divadlu, příležitosti být u posledního představení bratří Bubeníčků a možnosti vidět výstavu fotografií primabaleríny Darii Klimentové, mohou návštěvníci zažít Den s hvězdami StarDance nebo protančit večery na Nákladovém nádraží Žižkov.

„Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha se i letos dostal do hledáčku světových producentů, vysílatelů a televizí. Nikde jinde totiž není možné vidět takto pohromadě a v takovém množství ty nejlepší světové filmy z oblasti klasiky, současné hudby, jazzu a world music, televizní zpracovaní oper, divadelních či baletních představení. Mnohé z nich navíc před jejich televizní premiérou,“ vysvětluje ředitel festivalu Zlatá Praha a výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl a pokračuje. “Letos se do soutěže přihlásilo 84 snímků z 18 zemí a jsou mezi nimi skutečné skvosty i rarity. Vedle tradičních portrétů např. Leonarda Bernsteina či Zubina Mehty je to třeba silný příběh syrsko-palestinského pianisty, který hraje na klavír přímo na ulici v ruinách zničeného Damašku, nebo balet natáčený v CERNu, v největším urychlovači částic na světě. A pro spoustu lidí bude jistě unikátní třeba spojení dvou žijících legend, kdy inscenaci Pucciniho opery Gianni Schicchi s Plácidem Domingem v hlavní roli režíroval v losangeleském operním domě překvapivě Woody Allen.“

Festival Zlatá Praha hostí od středy 28. září do soboty 1. října Nová scéna Národního divadla. Diváci mohou festivalové snímky zhlédnout každý den od 10 do 18 hodin.

Výstava fotografií, recitály i noc v rytmu swingu

Vedle sledování soutěžních snímků si budou moci návštěvníci Zlaté Prahy užít i velmi bohatý doprovodný program, který nabídne četná setkání s významnými osobnostmi uměleckého světa. „Jméno Daria Klimentová je synonymem špičkové primabaleríny a poslední dobou také umělecké fotografky, jejíž fotografie byly k vidění v mnoha prestižních novinách, knihách a časopisech, v oficiálním kalendáři Anglického národního baletu a třeba také v londýnské Photographers Gallery či v Royal Albert Hall. Daria Klimentová se v pátek 30. září divákům osobně, při předpremiéře nového cyklu Příběhy Darii Klimentové, představí jako zasvěcená průvodkyně po nejznámějších baletních dílech světové historie, a zároveň právě jako autorka skvělých fotek. Výstava jejích snímků bude, po celou dobu festivalu, zdarma k vidění ve foyer Národního divadla,“ avizuje Tomáš Motl.

Nákladové nádraží Žižkov

S aktivní kariérou se Daria Klimentová již rozloučila, nyní se s ní loučí i bratři Bubeníčkové. Jejich poslední projekt Orfeus, v režii tandemu SKUTR, zahájí letošní ročník festivalu. Představení, které se stane úplně tím posledním před českým publikem, uvidí nejen návštěvníci v sále Nové scény Národního divadla, ale prostřednictvím přímého přenosu také diváci ČT art. Jiří a Otto Bubeníčkové budou rovněž hosty čtvrtečního večerního programu festivalu, jenž nabídne projekci a zároveň českou premiéru nového koprodukčního dokumentu o světoznámých tanečnících spojenou s autogramiádou a diskuzí. Návštěvníkům v pátek živě zahraje Ivo Kahánek, který zároveň uvede i předpremiéru druhé řady původního televizního cyklu o klasické hudbě Můj pokus o mistrovský opus.

Čtyři festivalové dny lze strávit i velmi aktivně. První festivalový den roztanči piazzetu Národního divadla hvězdy tanečního pořadu StarDance, v sobotu pak bubenická a akrobatická vystoupení, koncerty různých žánrů, od klasické hudby přes jazz až po uvolněný styl ska-rock či ukázky repertoáru profesionálních baletních souborů. Slavnostní tečku zajistí šálová akrobacie a ohnivá show.

Festivalové dění se letos točí nejen kolem Národního divadla, jehož hlavní budovu si mohou návštěvníci dopodrobna projít při speciálních prohlídkách, ale přesune se také do areálu Nákladového nádraží Žižkov. To bude po dva večery a dvě noci dějištěm tančíren. Soul of Latin představí současnou tvář populárních tanečních stylů salsy, bachaty či argentinského tanga, a to včetně výuky základních kroků. Druhý z večerů bude zasvěcen rodině tanců nazývaných swing.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější