středa, 12. říjen 2022

Opera Národního divadla uctí tři vůdčí osobnosti své historie. Jako sólisté pod taktovkou Roberta Jindry vystoupí Štěpánka Pučálková, Marek Kozák a David Prachař

Napsal(a) 

Marek Kozák, foto archiv umělce Marek Kozákfoto: archiv umělce

Koncert Opery Národního divadla nazvaný „Hommage à Smetana, Kovařovic, Ostrčil“ se odehraje 23. října pod taktovkou hudebního ředitele Roberta Jindry. Bude poctou výjimečným osobnostem české hudby, které zcela zásadním způsobem formovaly podobu operního souboru Národního divadla, ať v pozici uměleckého šéfa, nebo jako hudební skladatelé.

Koncertem chceme uctít osobnosti Smetany, Kovařovice a Ostrčila, bez kterých by se nevyprofilovala Opera Národního divadla ve svém historickém a kulturním významu tak jednoznačně,“ říká Robert Jindra. „Bedřich Smetana nejdříve zastával funkci prvního kapelníka, tedy de facto uměleckého šéfa, ještě v období Prozatímního divadla. Měl výrazný vliv na vývoj českého operního souboru v Praze, který se následně stal základem pro rozšířený ansámbl působící v nově vybudovaném Národním divadle. Málokdo ví, že dokonce i první provedení cyklu symfonických básní Má vlast zaznělo v provedení Výpomocného spolku členů sboru a orchestru královského zemského českého divadla, tedy Národního divadla, a to před 140 lety – 5. listopadu 1882. My zahrajeme Blaník z tohoto cyklu a také Smetanův Pražský karneval, jehož partituru nově vypracoval právě Karel Kovařovic, už jako šéf operního souboru.

Štěpánka Pučálková, foto JK Jitka Kudláčková Štěpánka Pučálkováfoto: JK Jitka Kudláčková

Karel Kovařovic bude další osobností, kterou tento večer připomene, a to nejen jako divadelního manažera. Nejprve byl členem orchestru coby harfista, v letech 1900–1920 působil na pozici šéfa operního souboru a jeho podobu ovlivňoval také jako dirigent a dramaturg. „Jako skladatele ho představíme prostřednictvím jeho Koncertu pro klavír a orchestr f moll, který přednese vynikající český klavírista Marek Kozák,“ uvádí Jindra. Marek Kozák se v červnu 2021 stal, mimo jiné koncertní i soutěžní úspěchy, laureátem mezinárodní klavírní soutěže Gézy Andy v Curychu, jedné z nejprestižnějších a nejobtížnějších klavírních soutěží na světě.

Kovařovicovým následovníkem na šéfovském postu byl v letech 1920–1935 skladatel a dirigent Otakar Ostrčil. Proslul odvahou uvádět české i zahraniční operní novinky své doby i skvělým úsudkem při angažování vynikajících umělců, jakými byli např. Emil Pollert, Theodor Schütz, Vilém Zítek, Marta Krásová, Hanuš Thein, Ferdinand Pujman a mnozí další. Na koncertu jeho skladatelskou tvorbu zastoupí melodram Balada česká na slova Jana Nerudy, recitace se ujme David Prachař, člen Činohry Národního divadla. Štěpánka Pučálková, sólistka Semperovy opery v Drážďanech, která slaví úspěchy u nás i v zahraničí, zazpívá baladu Osiřelo dítě pro mezzosoprán s doprovodem orchestru dedikovanou skladatelem slavné pěvkyni Národního divadla Gabriele Horvátové.

Snahou, ctí a možná i pokornou povinností naší první scény je připomínat a vzdávat hold těm nejvýznamnějším osobnostem, které se výrazným způsobem zapsaly do historie a profilace Národního divadla. Je nutné si jejich odkaz a přínos připomínat,“ zdůrazňuje Jindra. Koncert bude natáčen Českou televizí.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.