čtvrtek, 5. duben 2018

Opera Národního divadla pro svatovítské varhany: Verdiho Requiem s Kyzlinkem a Dzhioevou

Napsal(a) 

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha, foto Michal Havel/Člověk a víra Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěchafoto: Michal Havel/Člověk a víra

Opera Národního divadla se provedením Requiem Giuseppe Verdiho připojí k podporovatelům stavby nových varhan. Ve spolupráci s Nadačním fondem Svatovítské varhany a Bohemian Heritage Fund uspořádá 12. dubna od 19:30 v Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě benefiční koncert ve prospěch nových varhan. Pod taktovkou hudebního ředitele Opery Národního divadla Jaroslava Kyzlinka skladbu provedou Orchestr a Sbor Národního divadla a sólisté Veronika Dzhioeva, Monika Fabiánová, Sung Kyu Park a Jiří Sulženko.

Sopranistku Veroniku Dzhioevu zná české publikum například z inscenace Čajkovského Jolanty ve Státní opeře, mezzosopranistka Monika Fabiánová patří sólistům Opery Slovenského národního divadla, v pražské Státní opeře debutovala jako Verdiho Eboli, korejského tenoristu Sung Kyu Parka slyšelo naproti tomu brněnské publikum v inscenaci Ponchielliho La Giocondy a v minulosti se představil například v Královské opeře v Londýně. Mezinárodní sólový kvartet doplní basista Jiří Sulženko.

Koncert je jednou z akcí, které podporují sbírku pro stavbu nových varhan pro Katedrálu sv. Víta. Varhany si vyžádají celkem investici 80 milionů korun a měly by se poprvé rozeznít v říjnu 2019. Nové varhany na základě smlouvy podepsané v dubnu 2017 vyrobí španělská varhanářská firma Gerharda Grenzinga (velký rozhovor o stavbě varhan s Gerhardem Grenzingem a také s organologem Olomouckého arcibiskupství Janem Gottwaldem najdete v HARMONII 12/17).

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.