Open Air koncert České filharmonie jako oslava Roku české hudby

Open air koncert České filharmonie, fotografie z roku 2018. Foto: Dominik Fabian

Pražskou sezonu prvního českého orchestru již po dvanácté uzavře Open air koncert věnovaný památce Jiřího Bělohlávka. Oproti předchozím ročníkům bude pódium umístěno na dolní části Hradčanského náměstí a otočeno tak, aby v jeho pozadí byl Pražský hrad. Program ve znamení Roku české hudby připraví dirigent Petr Altrichter. Spolu s ním vystoupí sopranistka Kateřina Kněžíková, mezzosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir, barytonista Jiří Brückler a violoncellista Vilém Vlček, loňský laureát Ceny Jiřího Bělohlávka pro umělce do třiceti let. V pořadí šestou Cenu Jiřího Bělohlávka v průběhu večera předá Anna Fejérová, manželka šéfdirigenta České filharmonie v letech 2012 až 2017. Na koncertu zazní skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha a Vítězslava Nováka. Open Air koncert České filharmonie, který je pro veřejnost zdarma, se koná ve středu 26. června od 20.20 hodin. V přímém přenosu ho vysílá Česká televize na programu ČT art. Večerem provází Marek Eben.

Open Air koncert České filharmonie už tradičně zakončuje koncertní sezonu na Hradčanském náměstí a svou odlehčenou formou přitahuje nejširší publikum. Letošní program věnovaný Roku české hudby připravil dirigent Petr Altrichter: „Česká filharmonie v srdci Prahy k Roku české hudby – to je velká slavnost! Krása, lyrika a hloubka, vznešenost i vtip naší hudby – kéž v nás z toho všeho něco zůstane,“ přeje si jeden z nejvýznačnějších českých dirigentů, který si udělal působivé jméno svou dynamickou a hlubokou interpretací symfonické hudby.

Od Antonína Dvořáka zazní na Open Air koncertu České filharmonie například Slavnostní pochod, Slovanský tanec č. 7, Rondo pro violoncello a orchestr g moll či Pekelný tanec z opery Čert a Káča. Bedřich Smetana bude zastoupen áriemi z oper Hubička a Libuše i Furiantem z Prodané nevěsty. Od Zdeňka Fibicha první český orchestr uvede Poem ze selanky V podvečer a od Vítězslava Nováka část ze Slovanské suity. 

Mezi sólisty jsou letos hned dvě laureátky prestižní Ceny Thálie: sopranistka Kateřina Kněžíková a islandská mezzosopranistka Arnheiður Eiríksdóttir, která je stejně jako Kateřina Kněžíková sólistkou Opery Národního divadla v Praze. V barytonových partech se představí pěvec Jiří Brückler, rovněž sólista Opery Národního divadla.

Ani letos nechybí dobročinný aspekt koncertu. Posluchači i televizní diváci mohou přispět do veřejné sbírky SOS Ukrajina vyhlášené humanitární organizací Člověk v tísni. Darované prostředky budou použity na poskytnutí humanitární pomoci na celém území Ukrajiny, na podporu občanské společnosti, ale také na pomoc nejzranitelnějším ukrajinským běžencům zde v Česku. Jde především o ty, kteří nemají dostatek zdrojů, nemohou pracovat, mají problémy se zdravím nebo o někoho pečují. Člověk v tísni obětem války na Ukrajině pomáhá již od roku 2014. V průběhu 10 let organizace pomohla přibližně pěti milionům lidí.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější