středa, 15. únor 2017

Opavská opera má nového šéfa, bude jím režisér Lubor Cukr

Napsal(a) 

Lubor Cukr Lubor Cukr

Novým šéfem opavské opery byl dnes po absolvování dvoukolového výběrového řízení jmenován operní režisér Lubor Cukr, který ve funkci nahradí Janu Andělovou Pletichovou.

"Pan Lubor Cukr naplňuje jak svou uměleckou, tak provozní praxí všechna kritéria, která by měl mít šéf opery. Kromě režijních výsledků má za sebou řízení provozu tak náročných útvarů, jako je Státní opera Praha, včetně marketingu. Zároveň má i zkušenosti z pedagogické práce, což bude důležité při plánovaném oslovení mladé generace jak interpretů, tak diváků. Vzhledem k tomu, že v Slezském divadle již několikrát hostoval, zná dobře i soubor opery. Vzhledem k jeho pracovním kontaktům do českého i evropského operního divadla je zde šance otevřít naše divadlo všem těmto žádoucím vlivům. Jeho jmenování se jeví jako důležitý impuls pro další rozvoj souboru," uvedla za Slezské divadlo Opava Jana Reichelová.

"Paní Andělová Pletichová je neodmyslitelnou součástí a tváří opavské opery již více než třicet let. Zná výborně její historii, praxi i provoz, její inscenace v průběhu let obdržely i ocenění. Tyto schopnosti a znalosti může uplatnit jako zástupce šéfa, dramaturg a režisér, čímž bude zajištěna kontinuita provozu a tradice," dodala Reichelová.

Režisér Lubor Cukr se narodil v Praze v roce 1974. V roce 1999 přijal místo pomocného režiséra ve Státní opeře Praha, kde spolupracoval s mnoha věhlasnými zahraničními režiséry. Od roku 2013 do 2016 působil v pražském Národním divadle jako vedoucí umělecké správy Státní opery. Ve Státní opeře připravil rekonstrukci původní inscenace Dominika Neunera Verdiho Otella  z roku 1991 a v roce 2011 režíroval novou produkci Verdiho Trubadúra. V roce 2011 režíroval v Národním divadle moravskoslezském operu Kominíček Benjamina Brittena, s použitím vlastního překladu a vlastních textů. V roce 2006 režíroval pro Operu MozArt scénografickou rekonstrukci opery Don Giovanni ve Stavovském divadle. Zároveň ukončil bakalářské studium na HAMU v Praze. V roce 2008 režíroval v Opéra de Nice Mozartovu operu Figarova svatba. Od roku 2003 je Lubor Cukr členem Académie Desprez. Ve Slezském divadle Opava režíroval Mozartovu operu La clemenza di Tito (2010), Dvořákovu operu Čert a Káča (2013), Čajkovského operu Oněgin (2014) a Mascagniho operu Sedlák kavalír (2016). V současné době režíruje v SDO Orffovu operu Chytračka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.