pátek, 17. červenec 2015

Mezinárodní triumf brněnské Kantilény

Napsal(a) 

Sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno přivezl o víkendu z německého Magdeburgu dvě zlaté medaile. Sbormistři Michal Jančík a Jakub Klecker vybrali z řad současných i bývalých členů Kantilény čtyřicet šest zpěvaček a jednoho zpěváka, kteří poměřili své síly se stovkou dalších sborů z pětatřiceti zemí světa. Kantiléna připravila pestrý soutěžní program, čítající skladby od renesance až po současnost, aby tak ukázala šíři svého repertoáru. Porotu nejvíce zaujalo nastudování skladeb současných autorů: brněnského skladatele Miloše Štědroně – cyklus Sursum deorsum a finského skladatele Pekky Kostiainena – Revontulet.

Své pěvecké a interpretační umění předvedla Kantiléna na 2nd European Choir Games & Grand Prix of Nations ve třech kategoriích: Mládežnické sbory, Duchovní hudba a Smíšené, ženské a mužské sbory. Tříkolový systém sbory postupně kvalifikoval do vyšších soutěžních kol v pořadí Open competition, Champions competition a Grand Prix of Nations. Díky nadprůměrnému bodovému hodnocení mezinárodní poroty Kantiléna postoupila z Open competition přímo do Grand Prix, a to hned ve dvou kategoriích: Mládežnické sbory a Smíšené, ženské a mužské sbory. V obou kategoriích triumfovala Kantiléna v Grand Prix of Nations zlatými medailemi. V kategorii Duchovní hudba, jejíž nejvyšší soutěží byla Champions competition, si Kantiléna vyzpívala absolutní vítězství.

V jubilejní 60. sezoně slaví sbor své kulaté 60. narozeniny, stejně jako Filharmonie Brno. V rámci sezony 2015/2016 se představí v Brně na čtyřech koncertech všechny tři její části – mladší přípravné oddělení Magdalenka, pojmenovaná po své patronce Magdaleně Kožené, která ve sboru začínala svou pěveckou dráhu, starší přípravné oddělení Kantilénka a koncertní sbor Kantiléna. Připraven je Podzimní koncert 18/10/2015, Vánoční matiné 20/12/2015, Tradiční vánoční koncert na Petrově 25/12/2015 a Jarní koncert 8/4/2016. Velkou narozeninovou oslavou bude mimořádný koncert k 60. výročí Filharmonie Brno a Kantilény 28/4/2016 v sále Stadionu na Kounicově 20. Zazní zde koncertní provedení kompletního populárního baletu Bohuslava Martinů Špalíček. Připravuje se osobitě pojaté volné pásmo pohádek, lidových her a říkadel a na oslavu je přizván také Kühnův dětský sbor a Pavla Vykopalová, Tomáš Kořínek a Jiří Sulženko.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.