čtvrtek, 15. duben 2021

Odložený Koncert na přání Moravské filharmonie Olomouc bude odvysílán v úterý

Napsal(a) 

Marek Kozák, foto archiv umělce Marek Kozákfoto: archiv umělce

Moravská filharmonie Olomouc odehraje 20. dubna v 19.00 online koncert, jehož program si mohli posluchači sestavit sami. Původně se měl uskutečnit už 11. března, ale vzhledem k tehdejším epidemiologickým opatřením byl odložen. Teď tedy MFO plní svůj slib a online koncert proběhne v tomto náhradním termínu. Sólistou Klavírního koncertu b moll bude Marek Kozák, který s Moravskou filharmonií Olomouc vystoupí poprvé. Koncert na přání bude možné sledovat na webu a YouTube kanále Moravské filharmonie Olomouc.

Na koncertu zazní tři skladby, které získali nejvíce hlasů v hlasování na webu MFO. V sekci úvodní kratší dílo hlasující zvolili předehru k opeře Vilém Tell skladatele Gioacchina Rossiniho, jako koncertní skladba byl vybrán Koncert pro klavír a orchestr b moll op. 23 Petra Iljiče Čajkovského a v kategorii velká hudební forma získala nejvíc hlasů Symfonie č. 8 G dur op. 88 Antonína Dvořáka.

Koncertem na přání jsme chtěli dát všem našim abonentů, příznivcům i celé veřejnosti možnost aktivně se zapojit do programu jednoho z online koncertů, které v této době děláme, a kterými alespoň symbolicky suplujeme původní koncertní sezonu. Všechny skladby, které jsme dali do předvýběru, byly atraktivní, a hlasující neměli jednoduchou volbu.“ uvádí ředitel Moravské filharmonie Jonáš Harman, a dodává: „Po skončení hlasování jsme vylosovali pět hlasujících, kteří získají po dvou vstupenkách na libovolný koncert v rámci sezony 2021–2022 dle vlastního výběru.

Skladby, které si posluchači v anketě vybrali, mají jednu společnou zajímavost: v době svého vzniku nebyly veřejností i odborníky přijaty a respektovány, a proto málem zapadly. Rossiniho předehra k jeho poslední a nejznámější opeře Vilém Tell vznikla narychlo, přepracováním jeho vlastní starší předehry. Čajkovského koncertantní prvotina byla tehdy Nikolajem Rubinštejnem zprvu odmítnuta. A Osmou symfonii Antonína Dvořáka hudební vydavatel Simrock v době jejího vydání zcela podhodnotil.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.