středa, 9. říjen 2019

Od Bacha po hip-hop: Na Strunách podzimu zahrají Charles Lloyd, De La Soul a Jiří Suchý

Napsal(a) 

Charles Lloyd, foto archiv SP Charles Lloydfoto: archiv SP

Program 23. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu zahájí 15. října ve Foru Karlín Laura Mvula, britská zpěvačka a pianistka označovaná jako „Nina Simone dnešní doby“. Během její pražské premiéry ji doprovodí Filharmonie Brno a česko-slovenské jazzové trio Levíček–Uhrík–Novák, které vzniklo výhradně pro účely tohoto koncertu. O zakončení se 13. listopadu v Lucerně postarají legendy hip-hopové scény De La Soul a progresivní jazzový bubeník Chris Dave. Struny podzimu přinesou také návrat velikána saxofonu Charlese Lloyda. Jazzman, který pronikl i na rocková pódia společně s The Doors nebo Beach Boys, se do Prahy vrací po osmi letech. Další program nabídne pražskou premiéru amerického avantgardního uskupení JACK Quartet či unikátní scénický projekt věnovaný Jiřímu Suchému a Jiřímu Šlitrovi, během něhož scénograf Michal Caban promění Rudolfinum na barrandovské studio 60. let. Pořadatelé připravili také doprovodný program Offstrings čítající dva minifestivaly: Týden americké hudby vzdává hold průkopníkům americké moderní hudby od Johna Cage přes Steva Reicha až po ryze současná díla. Minifestival Struny ve filmu, který hostí nově otevřené pražské kino Edison Filmhub, oslavuje vztah mezi hudbou, filmem a televizí.

Laura Mvula, která festival zahájí, mísí ve své tvorbě soulové, jazzové a R&B prvky. Při její pražské premiéře ji doprovodí nejen Filharmonie Brno, ale také jazzové trio, které vzniklo na popud festivalové dramaturgie. Za klávesy usedne Jiří Levíček a za bicí někdejší stipendista Strun podzimu Martin Novák, kterého v rytmické sekci doplní basista Rastislav Uhrík. „Propojování špičkových českých hudebníků a hvězd světového formátu je jedním z poslání našeho festivalu. Jak se ukázalo na příkladu Ondřeje Pivce a Gregoryho Portera, někdy může takové setkání vést až k ceně Grammy,“ připomíná zakladatel a prezident Strun podzimu Marek Vrabec. Další pražskou premiéru obstará uskupení JACK Quartet – specialisté na soudobou hudbu představí program kvartetů řecko-francouzského skladatele Iannise Xenakise.

Laura Mvula, foto archiv SP Laura Mvulafoto: archiv SP

Dramaturgická linie legendárních saxofonistů letos – po koncertech Waynea Shortera a Sonnyho Rollinse – pokračuje koncertem Charlese Lloyda, který se na Struny podzimu vrací po osmi letech. Nyní jej doprovodí kytarista Marvin Sewell, klavírista Gerald Clayton, kontrabasista Harish Raghavan a stejně jako před osmi lety bubeník Eric Harland. Závěrečný koncert De La Soul bude skutečným svátkem nejen pro české hip-hopové publikum. Jedná se totiž o jediný koncert, který kapela na podzim odehraje a zároveň poslední koncert v rámci jubilejního roku, kdy De La Soul slaví 30 let od vydání své debutové desky.

V unikátním festivalovém projektu se představí Jiří Suchý: v Rudolfinu ve scénické koncertní podobě ožije televizní pořad Recital 64, pásmo písniček Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra natočené roku 1964 v režii Jana Roháče v poutavých kulisách barrandovského ateliéru. Režie se ujme Michal Caban. Hned následující den budou moci návštěvníci koncertu porovnat zážitek z Rudolfina s originálem – v rámci doprovodného programu Offstrings totiž Struny podzimu uvádějí letos poprvé minifestival Struny ve filmu. Díky spolupráci s Českou televizí nabídne od 20. do 22. října hned několik klenotů z televizních archivů včetně Recitalu 64 či záznamu koncertu Charlese Lloyda v Praze z roku 1967. „Společně s novým pražským kinem Edison Filmhub, kde se Struny ve filmu konají, jsme připravili také výběr hudebních dokumentů, které zachycují životy a dílo Milese Davise, Zdeňka Lišky nebo Jiřího Bárty. Ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Jihlava uvedeme v Edisonu v české premiéře také dokument Sólo, na který naváže beseda s režisérem filmu Artemiem Benkim i s hlavním protagonistou filmu,“ říká Vrabec. Program filmového minifestivalu tvoří kromě dokumentů i tři celovečerní filmy s hudbou předních skladatelů: Philipa Glasse (Leviatan), Davida Langa (Mládí) a Zdeňka Lišky (Marketa Lazarová).

Fred Hersch Trio, foto John Abbott Fred Hersch Triofoto: John Abbott

Další festivalový program přinese unikátní možnost zažít v jednom večeru hned dvě podoby jazzového pianisty Freda Hersche, který se při své pražské premiéře představí v intimním prostředí Anežského kláštera v sólovém recitálu a vůbec poprvé v Česku také se svým triem. Zcela odlišné kulisy pak nabídne Divadlo X10, v němž vystoupí český saxofonista evropského formátu Luboš Soukup s africkým kytaristou Lionelem Louekem. Repertoár Soukupovy kapely navíc premiérově obohatí dechová sekce Prague Horns. Na stejném místě zazní i šest suit pro sólové violoncello J. S. Bacha v podání Jiřího Bárty. Struny podzimu v minulosti uvedly zásadní díla Davida Langa a Julie Wolfe. Letos dostane prostor jejich souputník a spoluzakladatel kultovního ansámblu Bang on a Can Michael Gordon. Ten při své pražské premiéře a zároveň prvním festivalovém koncertu v DOX+ osobně uvede své opusy: dvojici smyčcových kvartetů a hypnotizující Timber pro šestici perkusistů v podání skupiny Mantra Percussion z New Yorku.

Michael Gordon, mimo jiné první skladatel soudobé hudby na novém labelu kytaristy Radiohead Jonnyho Greenwooda, bude společně s Mantra Percussion zároveň jednou z hlavních postav doprovodného programu Offstrings – Týdne americké hudby. Den po koncertě totiž společně zamíří na akademickou půdu, aby předali své zkušenosti studentům v rámci masterclass na AMU. Příznivce amerických skladatelů čeká také unikátní Maraton americké hudby v Divadle Archa, který vyvrcholí uvedením ikonické skladby Music for 18 Musicians Steva Reicha. Festival uctí i průkopníka americké moderní hudby Johna Cage. Jeho skladby uvedou Maki Namekawa a Dennis Russell Davies, a to při příležitosti prezentace překladů dopisů Johna Cage (Vybrané dopisy, Volvox Globator), z nichž několika byl adresátem právě Davies.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.