pátek, 14. květen 2021

Obor Smyčcové kvarteto soutěže Pražského jara zná vítěze. Klavírní soutěž vyvrcholí dnes večer

Napsal(a) 

Arete String Quartet, foto Petra Hajská Arete String Quartetfoto: Petra Hajská

72. ročník mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru smyčcové kvarteto zná své vítěze. Po finálovém klání, jehož online stream z Dvořákovy síně Rudolfina ve čtvrtek 13. května sledovaly v přímém přenosu tisíce diváků, porota rozhodla o udělení cen v následujícím pořadí: na děleném třetím místě se umístilo uskupení Selini Quartet z Rakouska a Kukal Quartet z České republiky. Vítězem letošního ročníku Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro v oboru smyčcové kvarteto se stalo uskupení Arete String Quartet z Korejské republiky. Všichni zúčastnění získávají zároveň titul laureáta soutěže.

Arete String Quartet rovněž získal Cenu Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby Four Slavomíra Hořínky napsané na objednávku soutěže, dále Cenu Nadace Bohuslava Martinů a cenu Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové. Cenu Olega Podgorného pro nejúspěšnějšího nejmladšího českého účastníka celé soutěže získala houslistka Eliška Kukalová z Kukal Quartet.

Kukal Quartet, foto Petra Hajská Kukal Quartetfoto: Petra Hajská

Koncertem ve Dvořákově síni pražského Rudolfina dnes večer vyvrcholí také soutěž Pražské jaro v oboru klavír. Připomeňme, že do soutěže se přihlásilo 160 mladých talentů z celého světa. První kolo proběhlo online – mezinárodní porota v něm na základě poslechu zaslané videonahrávky vybrala deset klavíristů, kteří postoupili do druhého kola. Druhého kola se soutěžící zúčastnili již osobně – proběhlo v pondělí 10. května a představilo se v něm sedm klavíristů z Jižní Koreje, dva z České republiky a klavíristka z Japonska. Do středečního semifinále postoupilo pět klavíristů, kteří své síly poměřili v disciplíně komorní hudby – dva z Jižní Koreje, klavíristka z Japonska a dva čeští reprezentanti – Matouš Zukal a Vojtěch Trubač.

Do dnešního finále postoupili tři klavíristé, jež doprovodí Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Marka Šedivého. Zároveň bylo uděleno čestné uznání Vojtěchu Trubačovi. V 18 hodin uslyšíme v podání Matouše Zukala Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur. Následovat bude v 19 hodin korejský klavírista Lee Jaeyoung, který zahraje Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr č. 1 b moll a třetí finalista Lee Dongha v přibližně 20 hodin přednese Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 4 G dur. Koncerty mohou diváci sledovat v přímém přenosu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.