středa, 10. leden 2018

O nevinnosti námořníkově: Národní divadlo uvede Brittenovu "mořskou" operu

Napsal(a) 

 , foto Hana Smejkalová foto: Hana Smejkalová

První premiérou Opery Národního divadla v novém roce je Brittenův Billy Budd, který bude uveden 18. ledna v Česku úplně poprvé. Hlavní role ztvární Američan Christopher Bolduc a izraelský basbarytonista Gidon Saks, tenorista Štefan Margita se představí jako Kapitán Vere. Orchestr a Sbor Státní opery řídí Christopher Ward a režie se ujme Daniel Špinar.

Brittenova opera Billy Budd se nikdy na českých jevištích nehrála, přitom patří k vrcholným hudebně-dramatickým dílům 20. století. Vznikla podle novely Hermana Melvilla a vypráví příběh, který se odehrál na britské válečné lodi během napoleonských válek. Billy Budd je čistě mužskou operou a po Peteru Grimesovi je i autorovou druhou „mořskou“ operou, v níž jsou moře, houpání mořských vln a nárazy větru výraznými motivy.

Hlavním tématem v pojetí Daniela Špinara je potlačovaná sexualita: „Operu pojímám snově a lehce surrealisticky. Hudba mě inspirovala v tom, že je poměrně dost křehká, ač je o příběhu ve válečných časech. A to chci podpořit. Naše pojetí by také mělo být výtvarnější, než se běžně dělá.

O výtvarnou složku se postará tvůrčí tým ve složení scénografky Lucie Škandíkové, autora kostýmů Marka Cpina a choreografa Radima Vizváryho, který přizval ke spolupráci i akrobatickou skupinu Losers Cirque Company.

 , foto Hana Smejkalová foto: Hana Smejkalová

Britský dirigent Christopher Ward přiznává, že Brittenova hudba je mu velmi blízká: „Je součástí mého DNA. Jeho jazyk ke mně promlouvá velice jasně. Při poslechu třeba jen několika taktů se mi okamžitě vybaví domov.“ Ward, který působí mimo jiné jako šéfdirigent Sárského státního divadla v Saarbrückenu, považuje operu Billy Budd za mistrovské dílo vyzařující energii a sílu: „I když jde o opus impozantního rozsahu, nabízí také ty nejjemnější, detailní charakterizace a podrobně líčí vnitřní dynamiku vztahů mezi dramatickými postavami.

Roli Kapitána Verea ztvární Štefan Margita: „Má role mě fascinuje nejen pěveckým, ale i hereckým pojetím. Navíc jsem si ji chtěl vždy zazpívat, nyní to bude pro mě debut. Před patnácti lety jsem tuto nádhernou Brittenovu operu slyšel v Paříži a velmi mne zasáhla, okouzlila a naprosto nadchla.

Americký barytonista Christopher Bolduc bude v titulní roli Billyho Budda debutovat: „Milovníkům opery bych doporučil Billyho Budda, protože je to nádherně zpracovaný příběh, ukazující složitost lidské povahy. Tři hlavní postavy svádějí vnitřní boj mezi dobrem a zlem, mezi temnotou a světlem, dokonalostí a nedokonalostí. Stejně jako v životě, i v této opeře jsou krásné i tragické momenty. Diváci se mohou snadno ztotožnit s postavami a nepochybně budou z představení odcházet hluboce dojatí.“  

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.