pátek, 24. říjen 2014

Novým šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK bude Pietari Inkinen

Napsal(a) 

Pietari Inkinen, foto IMG Artists Pietari Inkinenfoto: IMG Artists

Pietari Inkinen převezme od září 2015 roli šéfdirigenta Symfonického orchestru hlavního města Prahy. Podle závazné smlouvy bude FOK řídit minimálně v šesti abonentních programech, dále při speciálních příležitostech v Praze a na zahraničních zájezdech, poprvé již na turné po Velké Británii v roce 2015 a japonském turné na začátku roku 2016. Jedním z jeho nejdůležitějších úkolů bude prosazování nových repertoárových dominant, které by navázaly na skvělou uměleckou tradici orchestru. Samozřejmý repertoárový základ v české hudbě bude Pietari Inkinen kombinovat se stěžejními díly německých autorů. Dirigent Inkinen se samozřejmě těší i na možnost uvádění děl finského repertoáru, který je blízký jeho srdci.

Pietari Inkinen ke svému novému angažmá říká: „Jsem nadšen, že se od sezony 2015/2016 stanu šéfdirigentem Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK. Těším se na opravdu intenzivní spolupráci se skvělými muzikanty, kteří jsou pokračovateli bohaté hudební tradice FOK. Cítím se zároveň poctěn možností pracovat v Praze, jednom z nejkrásnějších a kulturně nejbohatších měst světa. Radost mi dělá i velký počet plánovaných společných zájezdů, které budou skvělou příležitostí k prezentaci českého kulturního dědictví ve světě.“

Ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK Daniel Sobotka dodává:  „Je symbolické, že jednou z událostí výroční 80. sezony FOK je oznámení jména příštího šéfdirigenta. Pietari Inkinen přijal naši výzvu a rozvíjí tak tradici šéfdirigentů, kteří orchestr převzali jako velmi mladí a zásadním způsobem ho formovali. Takovým příkladem ze samých začátků orchestru byl jeho spoluzakladatel a první šéfdirigent Václav Smetáček, v pozdějším období ale také například Jiří Bělohlávek. Jsme pyšní, že naši roli ambasadora vyhlášené kulturní metropole Prahy budeme moci naplňovat právě s tak výraznou osobností, jakou je Pietari Inkinen.”

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK je oficiálním orchestrem hlavního města Prahy, který patří ke špičkovým českým hudebním tělesům. Založen byl roku 1934. Zkratka FOK symbolizuje původní zaměření orchestru (Film – Opera – Koncert). Orchestr sídlí a koncertuje v atraktivním prostoru Smetanovy síně Obecního domu, který je jednou z nejznámějších secesních staveb v Praze. V roce 2014 slaví orchestr již 80 let existence. Od sezóny 2015/2016 bude v jeho čele stát finský dirigent Pietari Inkinen.

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK

Finský dirigent Pietari Inkinen vystoupil poprvé se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK v roce 2007 a v následujícím roce se stal hudebním ředitelem New Zealand Symphony Orchestra, se kterým podnikl v roce 2010 velmi úspěšné turné po Evropě (Vídeň, Lucern, Ženeva, Frankfurt nad Mohanem) se sólistkou Hilary Hahn. S orchestrem pořídil řadu oceňovaných nahrávek pro společnosti EMI a Naxos (např. komplet Sibeliových symfonií). V roce 2009 se stal hlavním hostujícím dirigentem Japan Philharmonic Orchestra a od roku 2015 bude zastávat pozici hudebního ředitele Ludwigsburg Schlossfestspiele.

Pietari Inkinen spolupracoval s předními orchestry, mezi něž patří Dresden Staatskapelle, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Gewandhaus Leipzig, BBC Symphony, Maggio Musicale, Israel Philharmonic, Los Angeles Philharmonic, National Symphony Orchestra Washington, Rotterdam Philharmonic, City of Birmingham Symphony Orchestra, Orchestra Filarmonica della Scala, rozhlasové orchestry v Mnichově, Kolíně nad Rýnem, Vídni, Paříži.

V loňském roce nastudoval v Austrálii s velkým úspěchem Wagnerovu operní tetralogii Prsten Nibelungův. Spolupracoval s Finskou národní operou a dosáhl velkého úspěchu při svém debutu v Královském divadle La Monnaie v Brusselu se Svěcením jara s Pina Bausch Dance Company. Na jaře 2012 debutoval v Berlínské státní opeře a Bavorské státní opeře v Mnichově s Evženem Oněginem, v loňském roce dirigoval v Palermu Zlato Rýna a Valkýru. Právě za Zlato Rýna získal Pietari Inkinen Cenu za nejlepší představení od Italské národní asociace hudebních kritiků.

Inkinenovo CD s Wagnerovými áriemi a orchestrálními čísly pro EMI s Bavorskou komorní filharmonií bylo časopisem BBC Music Magazine zvoleno nahrávkou měsíce. Pietari Inkinen dosáhl uznání také jako sólový hráč na housle, vystupoval s Finským rozhlasovým orchestrem, Filharmonií Helsinki, WDR Köln, RAI Torino, Teatro Carlo Felice Genova, Norrköpings Symphony and Orchestre National de Lyon. Bohatá je také jeho činnost na poli komorní hudby. Se svým Inkinen Trio vystupoval například ve Wigmore Hall a St. John’s Smith Square. V lednu 2015 ho čekají v Miláně s Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi koncerty s ryze českým programem, na kterých uvede Smetanovu Vltavu, Koncert pro dva klavíry Bohuslava Martinů a Dvořákovu Osmou symfonii.

Pietari Inkinen Pietari Inkinen

PR

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.