čtvrtek, 27. listopad 2014

Nový šéfdirigent PKF – Prague Philharmonia. Seznamte se!

Napsal(a) 

Emmanuel Villaume, foto Akos Photography Emmanuel Villaumefoto: Akos Photography
Pod jeho taktovou vznikla již celá řádka nezapomenutelných operních představení a koncertů s nejvýznamnějšími orchestry světa a svým mistrovstvím již okouzlil statisíce milovníků vážné hudby napříč kontinenty. Rozkročen převážně mezi americkou a evropskou mezinárodní scénou se nyní vydává zapustit své kořeny také do České republiky, aby se chopil šéfdirigentské taktovky předního domácího orchestru PKF – Prague Philharmonia a dobyl tak nová srdce tamní hudební veřejnosti. Po několikaletém náročném hledání vhodného kandidáta na post šéfdirigenta a hudebního ředitele, jenž by se funkce ujal od začátku sezony 2015–2016, oznámila konečně PKF v polovině října s hrdostí jeho jméno: Emmanuel Villaume.

„PKF je velmi flexibilní a originální ansámbl, nemyslím jen hudebními kvalitami a kvalitami hudebníků, ale zejména ve smyslu frázování, zvuku, schopnosti interpretace mnoha rozličných stylů se skutečným důrazem na detail, stejně jako smyslem pro svobodu, což je velmi osvěžující, a to na PKF miluji. Rozpoznání mezi technickou dokonalostí, uměleckou inovací a originalitou je něco, co je velice výjimečné a pro mě osobně velká výzva,“ vyzdvihuje Emmanuel Villaume přednosti orchestru, jež vnímá jako stěžejní.

Momentu podpisu smlouvy s novým šéfdirigentem předcházela dlouhá a obtížná cesta, doprovázena často dramatickými okolnostmi a vášnivými diskuzemi. Až po několikaletém hledání došel management a členové orchestru ke vzájemné shodě, která se později setkala s pozitivním přijetím také u Villaumova managementu i u něj samotného. „Ačkoliv pan Villaume již dříve naznačoval, že si PKF velmi považuje, na téma naší spolupráce poznamenal, že se teprve uvidí, zdali půjde o „marriage“ (manželství), nebo „love affair“ (milostný románek). Šéfdirigent má zásadní umělecký i marketingový vliv na formování a profilaci orchestru a je klíčovou osobností portfólia tvořícího jeho image. A my jsme velmi potěšeni, že se dosavadní spolupráce překlenula z milostného románku do fáze manželství a po panu Hrůšovi převezme orchestr do svých rukou právě on, světové uznávaný dirigent s rozmanitými zkušenostmi, s konkrétními vizemi o jeho směřování. Věříme, že Emmanuel Villaume posune uměleckou úroveň orchestru do nové roviny a obohatí jej o řadu vzrušujících příležitostí. Těšíme se na nové zážitky, které nám i našemu publiku přinese – hudební zanícenost, smysl pro eleganci a nejjemnější hudební proporce, jimž vyniká zejména a za které je oceňován,“ podotýká k nové spolupráci ředitel orchestru Radim Otépka.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.