čtvrtek, 2. květen 2013

Novinkou letošních Evropských operních dnů bude opera ve výtahu!

Napsal(a) 

Velké operní domy celé Evropy se i letos na jeden květnový víkend otevřou široké veřejnosti v rámci celoevropské akce Evropské operní dny, ke které se opět připojí i Národní divadlo moravskoslezské. Hudební ředitel ostravské opery Robert Jindra vnímá projekt jako skvělou příležitost přiblížit operní umění co nejširším vrstvám publika a dramaturg opery NDM Daniel Jäger dodává: „Evropskými operními dny chceme dokázat, že opera není nepřístupné umění, jak se bohužel část veřejnosti domnívá. Chceme proto i ty, kteří nejsou našimi běžnými návštěvníky, nechat nahlédnout do naší operní kuchyně a také do divadelního zákulisí .“

Ostravské návštěvníky čekají dva výjimečné dny: sobota 11. května v Divadle Antonína Dvořáka bude věnována jednomu z vrcholných děl Richarda Wagnera, opeře Lohengrin. Program začne ve 13.00 hodin vystoupením hudebního ředitele opery NDM Roberta Jindry, který svou oblíbenou operu přiblíží divákům nevšedním způsobem zpoza klavíru s doprovodným slovem dramaturga Daniela Jägera. Ve 14.30 se diváci přesunou na komentovanou prohlídku stavby scény a svícení, kde budou mít výjimečnou možnost kromě jiného zblízka si prohlédnout originální scénu se závěsem z polystyrenových koulí. S odhadem počtu koulí se pak každý může zúčastnit aktuální soutěže NDM, jejíž výherce získá prohlídku divadla v doprovodu ředitele Jiřího Nekvasila a dvě vstupenky na operu dle vlastního výběru. Posléze v 17.30 jsou návštěvníci zváni na dramaturgický úvod k opeře opět v podání dramaturga Daniela Jägera a celý speciální den bude zakončen výjimečným představením opery Lohengrin. V něm se ostravskému publiku představí Eva Urbanová poprvé v roli Ortrudy, kterou už zpívala před několika lety na scéně Metropolitní opery v New Yorku. V dalších rolích vystoupí čerstvý držitel Ceny Thálie Aleš Briscein, Peter Mikuláš, Eva Dřízgová-Jirušová, Jacek Strauch, Aleš Jenis a další.

V pondělí 13. května se pak bude konat jedinečný happening Opera ve výtahu. V budově ostravského magistrátu se tamější páternoster mezi 10. a 16. hodinou promění v operní orloj, aby přihlížejícím vždy každou celou hodinu na pár minut poskytl nezapomenutelný zážitek. „Hledali jsme něco opravdu výjimečného, co Ostrava ještě nezažila – nápad, jak vyjít s operou mimo operní dům, což je jedna z charakteristik Evropských operních dnů. Jen pro tento den tak vznikne jedinečný oběžně výtahový živý rozezpívaný orloj, koncepčně blízký například projektům dnes už legendárního hudebního skladatele Johna Cagea. Mnohé bude dílem náhody a každá jízda bude neopakovatelným originálním artefaktem," uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Evropské operní dny 2013 v NDM proběhnou v sobotu 11. a v pondělí 13. května.

PR

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.