středa, 12. březen 2014

Nová hudba – tak trochu jiná káva!

Napsal(a) 

Jakub Rataj, foto Aneta Šebelková Jakub Ratajfoto: Aneta Šebelková
Orchestr BERG osvěžil začátek roku (a Roku české hudby) atraktivní prezentací žhavé současnosti. Sedmý ročník soutěže NUBERG představil čerstvé novinky mladých českých skladatelů a přitáhl pozornost veřejnosti k současné hudbě mimo jiné díky interaktivní instalaci originálního sluchomatu. Na internetu se k nové hudbě mohl dostat doslova každý, společně se svými učiteli si ji poslechly i děti a studenti středních škol. Hlavní cenu NUBERG získává Proraketon Jakuba Rataje (*1984), cenu veřejnosti a cenu mladých si odnese Martin Klusák (*1987) za In paradisum. Vítězné skladby uvede Orchestr BERG v úterý 18. března v Národním památníku na Vítkově.

Soutěž NUBERG tentokrát provázela vůně kávy – fotografie Anety Šebelkové zachytily skladatele v jejich oblíbených kavárnách. Z bývalého automatu na kávu vytvořil scénograf Dragan Stojčevski originální vizuálně zvukovou instalaci. Tento „delikátní sluchomat“ si mohli na vlastní uši vyzkoušet nejprve čtenáři Městské knihovny v Praze, v únoru pak k sobě lákal návštěvníky kina a kavárny Bio Oko. Ke kávě a čaji jste tu dostali i tematické oranžové cukříky lákající na web Orchestru BERG.

Martin Klusák, foto Aneta Šebelková Martin Klusákfoto: Aneta Šebelková
Cílem celé akce bylo hravým způsobem přilákat co nejširší veřejnost k poslechu současné hudby. Prostřednictvím hlasovacího formuláře na webu soutěže (www.nuberg.cz) se mohli posluchači k jednotlivým skladbám i dále vyjádřit. Z téměř výhradně pozitivních ohlasů vybíráme jeden, který výborně reprezentuje i řadu ostatních:

Těžký výběr. Každá skladba mne něčím zaujala. Při dalším, opakovaném poslechu jsem měnila pořadí. [...] Těším se na další zdařilé "kousky"! (Věra M., Nové Město nad Metují)

České novinky si poslechla také odborná porota složená kvůli maximální objektivitě především z hudebních osobností ze zahraničí. Jejími členy byli mimo jiné světově proslulí skladatelé Michel van der Aa nebo Michael Gordon. Jedinými domácími porotci byli Peter Vrábel, umělecký šéf Orchestru BERG a Lukáš Hurník, šéfredaktor ČRo Vltava, který zastupoval česká média. Porotci oceňují vysokou kvalitu soutěžních skladeb a vyzdvihují také jejich špičkové provedení. Opět jeden ohlas za všechny: „... skladby mají vysokou úroveň [...] Orchestr je vynikající – jsem skutečně ohromen technickou zdatností a skutečnou vášní pro novou hudbu i její specifika“ (Bernard Clarke, hudební publicista specializovaný na současnou hudbu, Irsko).

V rámci speciální sekce NUBERG do škol se novinky dostaly také k dětem na základních školách a ke studentům středních škol po celé republice. Pro řadu z nich šlo o vůbec první setkání se současnou hudbou. Proto Orchestr BERG nabízí učitelům propracované interaktivní materiály pro přímé použití v hodinách.

Michal Rataj, foto Aneta Šebelková Michal Ratajfoto: Aneta Šebelková
Veřejnost se mohla se skladateli seznámit i osobně díky dvěma interaktivním setkáním se skladateli. Jedno se konalo ve spolupráci s Městskou knihovnou, druhé spolupořádal Rozkvět Pražského jara. Soutěž NUBERG zaujala i řadu médií, soutěžícím skladatelům a jejich novinkám se věnovaly především rozhlasové stanice. Čeká je i prezentace v irském veřejnoprávním rozhlase RTÉ Lyric FM.

hlavní cena NUBERG >Jakub Rataj – Proraketon

cena veřejnosti a cena mladých > Martin Klusák – In paradisum

Vítězné skladby zahraje Orchestr BERG na zahajovacím koncertě svého nového cyklu BERG2014:CITY v úterý 18. března v Národním památníku na Vítkově. Vítěz hlavní ceny získá kromě symbolické finanční odměny také týdenní rezidenční pobyt v Českém centru ve Vídni.

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.