čtvrtek, 30. září 2021

Norské folklórní inspirace s Orchestrem Berg a Berit Opheim

Napsal(a) 

Berit Opheim, foto Vidar Herre Berit Opheimfoto: Vidar Herre

Celovečerní dílo Lasse Thoresena inspirované norským folklórem a přírodou představí v české premiéře Orchestr BERG v DOX+ společně s norskou zpěvačkou Berit Opheim. Ta se pohybuje nejen v oblasti lidové hudby, ale věnuje se i improvizaci, jazzu nebo hudbě středověku. Kompozice s tajemným názvem Løp, lokk og linjer vznikla na míru přímo pro ni.

Lasse Thoresen Lasse Thoresen

Tímto koncertem jsme měli vloni v březnu slavnostně zahájit 20. narozeninovou sezonu Orchestru BERG, ale všechno dopadlo jinak… Po několika přesunech se ho konečně podaří uvést a my tak i náhodou oslavíme, přesně o týden dříve, narozeniny skladatele Lasse Thoresena!“ uvedla Eva Kesslová, ředitelka orchestru. Løp, lokk og linjer (v češtině přibližně Úprky, halekačky a linie) je jedním z Thoresenových nejvýznamnějších děl. „Svět lidové hudby se tu setkává se zvuky přírody i komplexním světem soudobé hudby. Je tu slyšet zpěv ptáků, bučení krav, halekání pastevců, objeví se také zvuk tradičních norských houslí nebo energické dupání nohou do rytmu,“ doplňuje Peter Vrábel, dirigent a umělecký šéf Orchestru BERG.

Středobodem celého večera je ovšem zpěvačka Berit Opheim, pro kterou Lasse Thoresen tuto celovečerní kompozici vytvořil. Tato všestranná vokalistka se věnuje nejen lidové hudbě, ale zabývá se také jazzem, improvizací nebo současnou hudbou, zároveň byla členkou Tria Mediæval, které se věnuje hudbě středověku.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.