pondělí, 2. březen 2020

Norská mytologie otevře dvacátou sezonu orchestru Berg

Napsal(a) 

DOX+, foto Benedikt Markel DOX+foto: Benedikt Markel

Těleso, díky němuž je česká hudební scéna bohatší o víc než sto šedesát nových děl, právě vstupuje do jubilejní dvacáté sezony. Společně s norskou zpěvačkou Berit Opheim představí celovečerní dílo skladatele Lasse Thoresena inspirované severskou přírodou a lidovou hudbou. A ještě o pár dnů dříve, první březnovou středu, se uskuteční další ze série poledních mikrokoncertů ke zkoušce sirén. Novinka Raduj se! Slavomíra Hořínky zazní ve světové premiéře v Anežském klášteře a také v přímém přenosu na vlnách Českého rozhlasu Vltava.

Berit Opheim Berit Opheim

Letošní 20. narozeninová sezona orchestru BERG symbolicky začíná a končí v Centru současného umění DOX. Obě akce představují dva významné směry, kterými se činnost tohoto tělesa zaměřeného na současnou hudbu ubírá. Zahajovací večer v české premiéře představí celovečerní zahraniční dílo, pro ten závěrečný naopak dvacítka především českých skladatelů tvoří krátká díla, která zazní v premiéře světové. V rámci celé sezony zazní ve světové premiéře celkem 34 nových kompozic, na konci roku 2020 se tak počet nových skladeb, které díky Orchestru BERG vznikly, přiblíží dvěma stovkám.

Celovečerní dílo s tajemným názvem Løp, lokk og linjer je plné norské lidové hudby, mytologie a zachycuje i soužití člověka s přírodou. Vzniklo pro norskou zpěvačku Berit Opheim, která má hluboké zázemí v lidové hudbě, ale intenzivně se věnovala i hudbě středověku, improvizaci nebo hudbě současnosti. České premiéře svého díla 9. března bude osobně přítomen i jeho autor Lasse Thoresen, který bude mít odpoledne v den koncertu veřejnou přednášku na katedře skladby HAMU. Půl hodiny před začátkem koncertu proběhne přímo v DOX také vernisáž komorní výstavy fotografií Karla Šustera, který Orchestr BERG fotí již pět let.

Ve spolupráci s Českým rozhlasem se každou první středu v měsíci uskutečňují mikrokoncerty v rámci projektu Hudba k siréně – hudební intervence k pravidelné polední zkoušce sirén. Volně přístupné polední akce (začátek v 11:50) fungují jako osvěžení uprostřed všedního dne. V březnu ve světové premiéře zazní nová skladba Slavomíra Hořínky Raduj se!, a to jak v charismatickém prostředí Anežského kláštera, tak v přímém přenosu Českého rozhlasu Vltava.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.