čtvrtek, 20. květen 2021

Nominace na Cenu Antonína Dvořáka 2021 začínají, návrhy může zasílat veřejnost

Napsal(a) 

Laureáti ročníků 2019 a 2020, Gabriela Beňačková a Jakub Hrůša, foto Petra Hajská Laureáti ročníků 2019 a 2020, Gabriela Beňačková a Jakub Hrůšafoto: Petra Hajská

Akademie klasické hudby dnešním dnem otevírá možnost nominovat kandidáty na udělení Ceny Antonína Dvořáka 2021 odbornou i laickou veřejností. Na emailovou adresu pořadatele může až do 15. června 2021 každá právnická nebo plnoletá fyzická osoba zaslat svůj návrh na držitele této ceny. Kandidát, který byl nominován, musí splňovat podmínky pro udělení ceny, které jsou uvedeny na webu Akademie klasické hudby.

Cenu Antonína Dvořáka může získat osobnost, umělecký kolektiv nebo instituce za své mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. „Po uzávěrce nominační výzvy Rada akademiků projedná formou určenou Statutem Ceny Antonína Dvořáka všechny došlé nominace. Zhodnotí význam a přínos jejich kandidatury z hlediska podmínek, které jsou Statutem kladeny na držitele této ceny. O letošním laureátovi by mělo být rozhodnuto do konce června 2021,“ doplňuje intendant Akademie klasické hudby Jan Simon.

Držitel ceny získá originální skleněnou plastiku vyrobenou podle návrhu akademického sochaře Jiřího Pelcla ve sklářské dílně společnosti Moser, její veřejné předání naplánuje pořadatel v závislosti na vývoji protiepidemických opatření.

Cenu Antonína Dvořáka uděluje Akademie klasické hudby od roku 2009. Jejím historicky prvním laureátem se stal pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Naposledy byla cena udělena letos 14. dubna, kdy ji na koncertu České filharmonie v pražském Rudolfinu převzala její laureátka za rok 2019, pěvkyně Gabriela Beňačková, a laureát za rok 2020, dirigent Jakub Hrůša. Mezi další laureáty patří například klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo choreograf a tanečník Jiří Kylián. Sopranistka Ludmila Dvořáková převzala Cenu Antonína Dvořáka ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa, do rukou dirigenta Jiřího Bělohlávka byla vložena v roce 2014 v Carnegie Hall v New Yorku a Česká filharmonie ji převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedyho Centru ve Washingtonu.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.