pátek, 18. květen 2018

Nečekaný triumf Václava Petra na Pražském jaru

Napsal(a) 

Alexandre Collard, foto Ivan Malý Alexandre Collardfoto: Ivan Malý

Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara sice není tak oslnivá jako soutěže v Bruselu, Cardiffu nebo ve Varšavě, netočí se kolem ní tolik peněz, agentů, promotérů, nahrávacích firem a médií, ale kromě setrvalé velmi dobré úrovně a solidnosti má jednu nemalou výhodu – je spjata s festivalem, což považuji za možná málo doceněný bonus. Jubileum bylo spjato s obory lesní roh a violoncello. Hornová porota: Radovan Vlatković v roli předsedy, Jindřich Petráš (místopředseda), André Cazalet. Kerry Turner, Ondřej Vrabec, Freydis Ree Wekre, Szabolcs Zempléni. Do soutěže se přihlásilo 94 kandidátů. Vedle očekávaného zájmu z Česka (16) byla nejpočetnější zahraniční návštěva z Německa (10), těsně následována Jižní Koreou (9). První cenu dostal Francouz Alexandre Collard (200 000 Kč), druhou Číňan Yun Zeng  (100 000 Kč), o třetí se podělili Polák Paweł Cal a Švýcarka Milena Viotti (oba 50 000 Kč).

Michal Kaňka a Václav Petr, foto Ivan Malý Michal Kaňka a Václav Petrfoto: Ivan Malý

Cellovou porotu vedl Michal Kaňka, dalšími členy byli Anne Gastinel (místopředsedkyně), Mikael Ericsson, Jens Peter Maintz, Christian Poltéra, Emil Rovner a Quirine Viersen. Přihlásilo se 106 mladých umělců, je z ČR jich bylo 15 (neuspěli například Eduard Šístek a Kristina Vocetková). První cena nebyla udělena, zato druhou cenu, jak už jsme informovali, si vyhrál koncertní mistr České filharmonie Václav Petr (stejně uspěl v této soutěži v roce 2006 Tomáš Jamník). Dělenou třetí cenu mají Julia Hagen z Rakouska a Oleksiy Shadrin z Ukrajiny.  Výčet hmotných a nehmotných cen by zabral plochu velkého článku, takže jen několik příkladů. Václav Petr bude moci půl roku jezdit Mercedesem třídy A, týden pobývat v jednom z Českých center v Evropě, dostal speciální technikou vyrobené pouzdro na cello, pozvání na podzimní turné po Kanadě, ceny od několika nadací, možnost nahrát cédéčko v Českém rozhlase. Řadu cen dostal i pan Collard. A všichni laureáti převzali letos k jubileu objemnější křišťály firmy Moser. Musím neskromně dodat, že nejlepší čeští účastníci soutěže (cellista Václav Petr, ročník 1989, a hornistka Hana Sapáková, ročník 1996, jež skončila v 2. kole) obdrželi roční abonmá časopisu Harmonie a trochu digitální hudby. Příští rok jsou na programu obory flétna a hoboj.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.