úterý, 21. květen 2013

Návrat hvězdy se nekonal

Napsal(a) 

Leif Ove Andsnes Leif Ove Andsnes

Na Pražském jaru 2012 způsobil opakovaný koncert Nora Leifa Ove Andsnese euforii. Jeho provedení 1. a 3. klavírního koncertu Ludwiga van Beethovena s Mahler Chamber Orchestra v Rudolfinu byl jedním z vrcholů loňského ročníku. Zároveň vznikla velmi dobře hodnocená nahrávka pro Sony Classical. Letos měl provést se stejným orchestrem 2. a 4. koncert. Bohužel přijet nemohl. Na poslední chvíli odřekl, protože dal logicky přednost svojí ženě a jejímu předčasnému rizikovému porodu. Dvojčata totiž přišla na svět o tři měsíce dříve.   Největší nebezpečí prý mají za sebou, ale stres, který prožili rodiče, byl velký. Dvojčata musí zůstat v nemocnici až do srpna, což by bylo jejich původní datum narození.

Leif Ove Andsnes Leif Ove Andsnes

Co bude s dokončením plánované nahrávky beethovenovského klavírního kompletu není zatím známo. Na Andsnesovo doporučení za něj 21. a 22. 5. 2013 na Pražském jaru zaskočil se stejným repertoárem a stejným orchestrem  třiapadesátiletý německý pianista a dirigent Alexander Lonquich.

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.