sobota, 26. červen 2021

Národní divadlo moravskoslezské chystá ve 103. sezoně „druhý restart“. Jeho soubory uvedou celkem 22 premiér

Napsal(a) 

Tomáš Jirman a František Strnad, foto Radovan Šťastný Tomáš Jirman a František Strnadfoto: Radovan Šťastný

Národní divadlo moravskoslezské nabídne svým divákům v sezoně 2021/2022 celkem 22 premiérových titulů: sedm oper, devět činoher, tři baletní inscenace a tři muzikály. Sezonu čtyřsouborové divadlo zahájí 19. srpna muzikálem West Side Story s hudbou Leonarda Bernsteina a první premiérou bude 25. srpna činoherní Diplomacie Cyrila Gelyho.

Už podruhé jsme pro novou sezonu zvolili motto RESTART, tentokráte je to ale s vykřičníky – posouváme jimi návrat od nenormálna k normální umělecké práci. Věříme, že tohle už bude skutečný restart pro nás pro všechny. Lidem kultura chyběla, bylo to vidět i na těch několika produkcích, které jsme mohli v červnu odehrát. Doufám, že už konečně premiéry divákům odehrajeme tak, jak jsme je naplánovali,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil. „První premiéra sezony – drama Cyrila Gelyho Diplomacie – není zvolena náhodou. Právě koncem srpna roku 1944 hrozilo z Hitlerova rozkazu totální zničení Paříže a 25. srpna nad ránem se odehrál rozhovor švédského diplomata a německého velitele pařížské posádky, jehož výsledkem mohla být záchrana metropole na Seině,“ dodal Jiří Nekvasil.

Opernímu souboru NDM se podařilo letos uvést některé novinky alespoň v televizních premiérách, v divadle v předpremiérách nabídli Smetanovu Hubičku až nyní v červnu. Slavnostní premiéru bude mít v září, v říjnu pak NDM uvede v divadelní premiéře Pucciniho operu Tosca. Na státní svátek 28. října připravuje Ondřej Havelka premiéru operní komedie Jaroslava Křičky Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší. V době svého vzniku – ve 20. letech 20. století – byla opera velmi populární v Evropě a v německy hrajících divadlech u nás, v českých divadlech se však neujala. Ve druhé části sezony nastuduje francouzský dirigent Bruno Ferrandis dílo Julese Masseneta Manon. Ostravské publikum zná dirigenta především z Ostravských dnů a Dnů nové opery Ostrava jako interpreta soudobé hudby, operu přímo pro tamní divadlo ale nastuduje poprvé. V závěru sezony bude uvedena Dvě vdovy Bedřicha Smetany. Režie se ujme slovinský tvůrce Rocc, který už pro NDM inscenoval opery Šárka, Ariadna a Lohengrin.

Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům straší, foto Martin Popelář Bílý pán aneb Těžko se dnes duchům strašífoto: Martin Popelář

Soubor operety/muzikálu zahajuje 19. srpna celou sezonu NDM. „Začínáme vlastně stále novinkami. Dnes už klasickým muzikálem West Side Story s hudbou Leonarda Bernsteina a současným dílem Květiny pro paní Harrisovou s Hanou Fialovou v hlavní roli. Druhá zmíněná inscenace měla v říjnu 2020 pouze dvě uvedení a podobný osud potkal brzy po premiéře v únoru 2020 West Side Story. Takže obě díla zatím vidělo jen minimum diváků,“ uvedla šéfka souboru Gabriela Petráková. Soubor opereta/muzikál také připravuje nový muzikál Harpagon je lakomec? Autoři Boris Urbánek, Vojtěch Štěpánek a Jiří Krhut jej napsali přímo pro muzikálový soubor NDM na motivy Molièrova známého díla. Premiéru bude mít v prosinci. Diváci se ale mohou těšit také například na muzikál s Hanou Fialovou Líp se loučí v neděli Andrewa Lloyda Webbera, který diváci uvidí v červnu 2022 v Divadle „12“. Je to tragikomický příběh života a lásek Angličanky, která se v Americe snaží získat pracovní povolení a přitom poznává sama sebe.

Příznivce romantických tanečních příběhů potěší už v září balet Korzár Adolpha-Charlese Adama. Baletní soubor NDM nabídne v listopadu Mahlerovy vzpomínky, které pro NDM vytvořil přímo v Ostravě společně s tanečníky norský choreograf Jo Strømgren především na hudbu Gustava Mahlera. Balet je inspirován životem slavného dirigenta a skladatele. V květnu 2022 bude mít premiéru dílo Carmen Georgese Bizeta a Rodiona Ščedrina.

Činoherní nabídka pro novou sezonu zahrnuje díla klasická, adaptaci románu i původní novinky. Například v září uvede komedii Goldoni po ostravsku aneb Sluha dvou pánů. Jak název napovídá, jde o svérázný pohled dramatika a režiséra Tomáše Svobody na dnes už kultovní klasiku. Něco pro lidi je původní komedie šéfa činohry Vojtěcha Štěpánka, která je odlehčenou reflexí podivné koronavirové doby. Hrát se bude od října v Divadelním klubu v komplexu Divadla Jiřího Myrona. Už dvakrát odložená premiéra dramatizace románu Oty Filipa Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy je naplánována na leden 2022. Podobně odkládala činohra už nastudovaného Gogolova Revizora, jehož premiéra je plánována na listopad.

Budeme samozřejmě opět spolupořádat Dny nové opery Ostrava na konci sezony 2021/2022 a letos od 19. do 28. srpna se také v našich prostorách konají Ostravské dny. Na ojedinělých festivalech uvádí Ostravské centrum nové hudby ve světových premiérách díla současné hudby. Já osobně se letos těším mj. na druhý noční maraton soudobé hudby z pátku 20. na sobotu 21. srpna v Divadle Jiřího Myrona, Divadle „12“ a katedrále Božského Spasitele,“ uzavřel ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.