čtvrtek, 9. květen 2019

Na soutěži Pražského jara dnes poprvé změřili síly flétnisté

Napsal(a) 

Porota a soutěžící kategorie flétna, foto Petra Hajská Porota a soutěžící kategorie flétnafoto: Petra Hajská

Dnes 9. května v 9:00 začali svůj boj o postup do druhého kola flétnisté. Startovní číslo jedna si vylosovala soutěžící Elizaveta Ivanova z Ruska. Její kultivovaný a výrazově přesvědčivý výkon nastavil hned od počátku soutěže velmi vysokou laťku. Zahrála osmou z dvanácti Fantasií pro sólovou flétnu od Georga Philippa Telemanna. Jako další povinnou skladbu prvního kola hrají všichni flétnisté Sonátu s klavírem Erwina Schulhoffa. Tento repertoár byl naší odbornou komisí skvěle zvolen. Ve zhruba dvaceti minutách musí kandidát přednést širokou škálu jak technických dovedností, tak stylového cítění. Zejména Schulhoffova sonáta prověří hráčovu rytmickou a artikulační brilanci v kontrastu s dlouhými a vřelými kantilénami.

V prvním kole se snaží každý interpret zaujmout hlavně svým technickým a bezchybným výkonem. Je to vždy nemilosrdné síto, kterým zpravidla projde pouze dvanáct soutěžících. Ve druhém kole je již často kladen větší důraz na posouzení originality interpretace a osobnosti jednotlivých hráčů.

Letošního ročníku se účastní celkem čtyřicet čtyři flétnistů, kteří zastupují čtrnáct států převážně z Asie a Evropy. Podobně jako u hobojistů, silně převažují soutěžící z Jižní Koree. Těch je letos třináct. Následuje Německo s šesti kandidáty. Českých hobojistů se do letošní soutěže kvalifikovalo celkem pět. Klavírní spolupráce se převážně ujali Daniel Wiesner a Stanislav Gallin. Jejich výkony jsou vysoce profesionální. Mnoho flétnistů využilo také možnosti přijet s vlastním klavírním doprovodem, což samozřejmě pravidla soutěže umožňují.

Do Majakovského sálu Národního domu na Vinohradech přišlo dnes ráno mnoho posluchačů, kteří svojí přítomností jistě navodili dobrý pocit účinkujícím, že se jedná spíše o koncert nežli o soutěžní vystoupení. Zítra večer po 22:30 bude oznámen první verdikt flétnové poroty. Ta rozhodne, kterých šťastných dvanáct kandidátů postoupí do dalšího kola. Druhé kolo začne v Majakovského sále Národního domu na Vinohradech již tuto neděli v 9:00.

Michal Kaňka

Violoncellista a pedagog Michal Kaňka studoval u Mirko Škampy, Viktora Moučky a Josefa Chuchra, krátkodobě také v zahraničí u Paula Torteliera a Andrého Navarry. Během studií se zúčastnil 32 národních i mezinárodních soutěží. Nejvýznamnějšími úspěchy jsou laureátský titul v Mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského v Moskvě 1982, 1. cena na mezinárodní soutěži Pražské jaro 1983 a vítězství na mezinárodní soutěži ARD v Mnichově 1986. Od října 2011 působí jako pedagog sólového violoncella na katedře strunných nástrojů Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze. V září 2014 byl jmenován předsedou Stálé soutěžní komise Pražského jara. V roce 2018 byl nominován do Umělecké rady Mezinárodního hudebního festivalu Pražské Jaro.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.