úterý, 2. srpen 2022

Na festivalu Hudební Kroměříž vystoupí i nejlepší absolventi Letní hudební akademie

Napsal(a) 

Tomáš Prechal, David Hernych, Nora Lubbadová a Tomáš Netopil, foto LHAK Tomáš Prechal, David Hernych, Nora Lubbadová a Tomáš Netopilfoto: LHAK

Mezinárodní projekt Letní hudební akademie v Kroměříži nabídne letos již po páté možnost mladým talentovaným studentům různých hudebních oborů, aby se zdokonalili ve své „disciplíně“ pod vedením špičkových lektorů působících u nás i v zahraničí. Je to pro ně ale také příležitost vystoupit na pódiích po boku svých hudebních vzorů mnohdy i za doprovodu velkého orchestru a představit své umění široké veřejnosti v rámci festivalu Hudební Kroměříž, který se uskuteční v termínu od 12. do 19. srpna.

Letos tuto výsadu bude mít opět několik laureátů loňského ročníku i dřívějších absolventů akademie. „Nejmladší z nich, Nora Lubbadová, teprve třináctiletá mimořádně nadaná klavíristka, má i přes svůj útlý věk na svém kontě řadu významných ocenění a prestižních hudebních zkušeností na domácí i mezinárodní scéně,“ uvedla výkonná ředitelka projektu Jana Kubáčová. V rámci letošního ročníku vystoupí Nora společně s Ivo Kahánkem během Klavírního recitálu v sobotu 13. srpna v kině Nadsklepí.

Při Slavnostním symfonickém koncertě v neděli 14. srpna ve Skleníku Květné zahrady věnovaném životnímu jubileu Václava Hudečka se představí sedmnáctiletý violoncellista Tomáš Prechal, který žije v Nizozemí. „Loni zazářil na akademii Kroměříž a stal se jedním z oceněných laureátů. Kromě toho, že hraje od pěti let na violoncello, začal se ve svých jedenácti let zabývat i komponováním,“ vysvětlila Jana Kubáčová. Společně s ním zahraje na tomto koncertě po boku Václava Hudečka, k jehož výročí je koncert věnován, také další loňský oceněný student, houslista David Hernych. „Jako sólista má ve svých osmnácti letech za sebou spolupráci s předními českými dirigenty, jako je Petr Vronský, Radek Baborák, Ondřej Vrabec či Jakub Klecker,“ dodala Kubáčová

Už v rámci Zahajovacího koncertu „Le retour de la Paix“ (Návrat Míru) v pátek 12. srpna v Rotundě vystoupí za doprovodu Orchestru Collegium Colloredo i bývalá absolventka akademie, studentka ze třídy Kateřiny Kněžíkové a v současné době již úspěšná sopranistka Markéta Klaudová, která se již řadu let věnuje interpretaci staré hudby.

Jaké talenty přinese 5. ročník mezinárodní Letní hudební akademie v Kroměříži, bude zřejmé v pátek 19. srpna, kdy na Závěrečném koncertě „Návrat Amadea“ ve Skleníku Květné zahrady budou vyhlášeni nejlepší absolventi.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.