středa, 11. září 2019

MusicOlomouc prozkoumá zvukové možnosti piana

Napsal(a) 

Quasars Ensemble, foto Zdenko Hanout Quasars Ensemblefoto: Zdenko Hanout
Ve dnech 7.–22. října se uskuteční v prostoru Univerzity Palackého v Olomouci a kapli Božího Těla již jedenáctý ročník mezinárodního festivalu soudobé hudby MusicOlomouc 2019, tentokrát s podtitulem Colours of Piano. Jak je zřejmé z názvu, dramaturgie se letos zaměří na klavír v tvorbě současných českých a zahraničních skladatelů. Festival nabídne sedm koncertů, jejichž cílem je představit různorodé zvukové možnosti klavíru od inside piano, přes preparovaný klavír, dva klavíry ve čtvrttónovém rozestupu, klavír s elektronikou či klavírní trio a klavír v ansámblu.

Zahajovací koncert v podání Quasars Ensemble s mezinárodním obsazením bude co do velikosti tělesa nejrozsáhlejší akcí festivalu. Program večera je dramaturgicky zacílen na tvorbu nejvýznamnějších světových autorů spektrálního zaměření (Tristan Murail, Gérard Grisey) a stejně tak i na autory spjaté s tímto směrem nebo z něj vycházející (Daniel Oliver Moser, Ivan Buffa). Všechny skladby zazní v Olomouci poprvé, zároveň většina z nich dosud nebyla uvedena ani v rámci České republiky. Dále vystoupí slovenský soubor Cluster ensemble, který představí tvorbu pro dva klavíry ve čtvrttónovém rozestupu. Světové premiéry skladatelů Jakuba Rataje a Želislava Sojaka Subotiče projdou konfrontací s tvorbou Charlese Ivese a Ivana Vyšněgradského – „otců zakladatelů“ tradice mikrointervalové hudby.

ISHA trio, foto archiv ISHA trio ISHA triofoto: archiv ISHA trio

Současnou tvorbu pro klavírní trio bude reprezentovat brněnské ISHA trio ve složení flétna, zpěv a klavír, v jejichž programu návštěvníci uslyší vedle světových premiér (Ivo Medek, Vít Zouhar, Martijn Padding) také třeba skladby Torua Takemitsu, Luciana Beria či Helmuta Lachenmanna. Koncert s názvem Klavír v tvorbě Jana Vičara se uskuteční k autorovým 70. narozeninám. Kromě dvou světových premiér v podání jazzového kvinteta, doplní skladatelův portrét kompozice v rozmanitých nástrojových kombinacích s klavírem. Na koncert naváže křest autorského jazzově-rockového alba Píseň starého blázna, na němž se podílelo 106 účinkujících.

Belgický klavírista Daan Vandewalle přednese na kompletní cyklus Sonáty a interludia pro preparovaný klavír Johna Cage. Večer věnovaný klavíru a elektronice nabídne hned tři světové premiéry – skladby Františka Chaloupky, Gustava Díaz-Jereze a Michaela Cuttinga, jenž zároveň vystoupí jako interpret spolu s klavíristou Ricardem Descalzem. Festival završí rakouský soubor Schallfeld ensemble významnou skladbou Zeitgeist George Crumba – legendy soudobé hudby, který letos oslaví své 90. narozeniny. Podrobný program naleznete na webových stránkách MusicOlomouc.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.