úterý, 17. červen 2014

MUSICA ORBIS v červnu 2014: Pětinásobná držitelka Grammy Dawn Upshaw

Napsal(a) 

Dawn Upshaw, foto Patrick Ryan Dawn Upshawfoto: Patrick Ryan
Cyklus Musica Orbis 2014 představí v červnu pětinásobnou držitelku Grammy, sopranistku Dawn Upshaw, která v Praze vystoupí se studenty konzervatoře Bard College, jedné z předních hudebních škol v USA. Orchestr bude řídit Leon Botstein, mezinárodně uznávaný dirigent, dlouholetý rektor Bard College a osobnost s renezančním záběrem. Program nazvaný „Šostakovič a jeho svět“ zazní v Dvořákově síni Rudolfina  v sobotu 21. 6.

Jen tři večery předtím Musica Orbis přiváží další renomovaný americký mládežnický soubor, Pittsburgh Youth Symphony Orchestra, který v minulosti zaznamenal úspěch na festivalu Smetanova Litomyšl. Koncert kombinující známá díla českých skladatelů se světovou tvorbou se koná v Rudolfinu 18. června.

Pittsburgh Youth Symphony Orchestra patří k předním uměleckým souborům uvedeného amerického města. Od svého založení v roce 1945 u svých členů rozvíjí disciplínu, cit pro hudbu i úsilí o špičkové výkony. Orchestr tak dokáže pro klasickou hudbu nadchnout široké spektrum posluchačů, starší i mladší, laiky i znalce. Mnozí bývalí členové PYSO našli uplatnění ve významných symfonických orchestrech USA, včetně renomovaných orchestrů měst Boston, New York, Chicago, Philadelphie a samozřejmě také ve slavném Pittsburgh Symphony Orchestra (PSO), se kterým je mládežnický orchestr již více než 50 let úzce spjat.

Sopranistka Dawn Upshaw si vydobyla světové renomé díky svému přirozenému, vřelému projevu
a špičkovým interpretačním kvalitám. Zpěvačka prezentuje rozsáhlý koncertní a operní repertoár od duchovních děl Bacha až po soudobé skladby, její operní role zahrnují díla Mozarta, stejně jako novodobé skladby Stravinského, Poulenca, Messiaena. Díky své schopnosti vystihnout ducha skladby po stránce hudební i textové si vydobyla jak oddanost velmi různorodého publika, tak uznání odborné kritiky. V roce 2007 získala jako vůbec první vokalistka pětiletý grant nadace „MacArthur Fellows Program“, která oceňuje špičkové protagonisty různých oborů. Od roku 1984 pravidelně vystupuje v Metropolitní opeře, kde má na kontě již téměř 300 představení. Její osobnost rovněž inspirovala mnohé skladatele, aby vytvořili díla speciálně pro ni, například Velký Gatsby od Johna Harrisona.  Pětkrát získala cenu Grammy, má za sebou více než 50 nahrávek, včetně Symfonie č. 3 od Henryka Góreckiho, která se stala bestsellerem v oblasti vokální klasické hudby.

 

PR

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.