sobota, 29. leden 2022

Musica non grata přiváží do Německého spolkového sněmu hudbu terezínských autorů

Napsal(a) 

, foto Simone M. Neumann foto: Simone M. Neumann

Opera Národního divadla v Praze prostřednictvím projektu Musica non grata připravuje hudební program vzpomínkového aktu konaného v Německém spolkovém sněmu u příležitosti 77. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim.

Akce se uskuteční 27. ledna 2022 pod kuratelou nové prezidentky Německého spolkového sněmu Bärbel Bas a tradičně se jí zúčastní nejvýznamnější zástupci politické moci Spolkové republiky Německo: prezident Frank-Walter Steinmeier, německý kancléř Olaf Scholz a řada dalších významných hostů. Českou republiku budou na akci reprezentovat český velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka a generální ředitel Národního divadla Jan Burian v doprovodu uměleckého ředitele Opery Národního divadla Pera Boye Hansena.

Musica non grata – projekt, jenž oživuje umělecký odkaz skladatelů významných pro hudební život meziválečného Československa a pronásledovaných nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvovaných z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových – přiváží do Berlína hudbu Hanse Krásy a Leny Stein-Schneider. Oba umělce spojuje internace v koncentračním táboře Terezín. Jako sólisté se představí koncertní mistři Orchestru Státní opery Štěpánka Kutmanová (violoncello) a Radovan Šandera (housle), Stanislav Svoboda (viola) a Šárka Csölle Knížetová (klavír). Vzpomínkový akt bude živě přenášen televizními stanicemi ARD a Phoenix a bude rovněž ke zhlédnutí on-line na stránkách projektu Musica non grata.

Budujme za všech okolností a s plným nasazením dnešní společnost na respektu člověka k člověku. Takové je poselství projektu Musica non grata a já jsem velmi rád, že jej můžeme tlumočit na tak významném místě, jakým je Německý spolkový sněm. Navzdory všem tragickým momentům, které se vlily jako temné kaňky do mapy naší společné historie, najdeme v soužití Čechů a Němců v meziválečném Československu bezpočet příběhů přátelství a vzájemné inspirace. Musica non grata akcentuje a rozvíjí právě tento esenciální odkaz a já si velice vážím podpory a pozornosti, které se tomuto úsilí dostává ze strany Spolkové republiky Německo,“ říká umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen.

Komentáře

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.