středa, 17. leden 2018

Musica Florea zahájí nový rok s Tůmou

Napsal(a) 

Musica Florea do nového roku vstupuje s koncertantní hudbou Františka Ignáce Tůmy. Nový program orchestr odehraje 19. ledna v nymburském evangelickém kostele a posléze v neděli 21. ledna v Praze v Českém muzeu hudby.

František Ignác Tůma (1704–1774) je dnes znám spíše jako tvůrce chrámových kompozic. Byl to však i vynikající varhaník, gambista, zpěvák a skladatel. Ve svých symfoniích a sonátách ukazuje brilantní použití techniky concerta grossa.

Dobové opisy Tůmových skladeb se zachovaly nejenom u nás, ale i v dalších velkých evropských městech jako například Berlín, Drážďany, Řím či Vídeň. Jeho dílo se objevuje i za oceánem, konkrétně ve Washingtonu. Do programu svého koncertu Musica Florea zařadila kromě dosud badatelsky nezpracovaných děl F. I. Tůmy i nedávno znovuobjevené skladatele působící zejména v Praze, na Moravě a ve Vídni Václava Matyáše Gureckého nebo Georga Christopha Wagenseila.

V únoru a březnu se bude Musica Florea věnovat pašijovému oratoriu českého barokního skladatele Jana Anselma Fridricha, v dalších měsících uvede na svých koncertech například hudbu Václava Praupnera, Filippa Amadeiho nebo Giovanni Bononciniho.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.