pátek, 9. červen 2017

Letošní Theatrum Kuks: chlapečtí Bonifantes, land art i romské rytmy

Napsal(a) 

Geisslers Hofcomoedianten, foto Marta Sobotková Geisslers Hofcomoediantenfoto: Marta Sobotková

Šestnáctý ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks přinese řadu novinek. Program nabídne na dvacet produkcí, vystoupí hudební tělesa Ensemble Damian nebo Ensemble Inégal, divadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten či slovinsko-český loutkář Matija Solce. Nový organizační tým chystá také tři pětidenní umělecké dílny pod vedením profesionálních lektorů, víkendové dílny pro děti a rozmanitý doprovodný program.

Vedle hlavního divadelního a hudebního programu se chystá několik diskusí nad barokním uměním v současných interpretacích (tzv. Barokování) či divadelní výlet na polský zámek Gorzanów. V rámci festivalu uvede soubor Geisslers Hofcomoedianten premiéru „lesní erotické němohry“ V borůvčí. Jako jeden z vrcholů festivalu představí chlapecký pěvecký sbor Bonifantes hudební dílo Radka Rejška Statue kuksenses, které přímo tematizuje kukské sochy Ctností a Neřestí Matyáše Bernarda Brauna. Hudební program navíc obohatí dva večerní koncerty ve festivalovém šapitó-baru v lidových a romských rytmech: Fekete Seretlek a Čilágos. Obnovenou aktivitou festivalu jsou tři pětidenní umělecké dílny: land artová Abbé Libanskeho, hudební Ondřeje Macka a loutkoherecká Matiji Solceho. Zastřešujícím tématem je commedia dell’arte. Dílny budou probíhat v termínu 21. – 25. 8. v hospitálu Kuks. Tým také letos připravil víkendové dílny pro děti – s výtvarnicí Hanou Šromovou a muzikantem Lukášem Pelcem.

Každý rok se festival snaží představit a zdivadelnit některá ze zákoutí barokní krajiny v okolí Kuksu. Letos uspořádáme dva takové výlety – jeden bude do nedalekého Choustníkova Hradiště. Na druhém výletě budeme objevovat zapomenutý barokní zámek Gorzanów. Od letošního ročníku si slibujeme, že bude nejenom místem kulturních zážitků, ale i vzájemného setkávání. Proto se část programu bude odehrávat i v našem festivalovém baru v šapitó hned vedle hospitálu, ale i v obloucích pod nově zrekonstruovaným kukským mostem, kde po výrazném loňském úspěchu opět vznikne improvizovaná literární kavárna Bibliotheca.“, říká umělecký ředitel Petr Hašek.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.