čtvrtek, 30. leden 2020

Mozart a Schubert inspirující – koncert PKF uvede i Beriovu skladbu Rendering

Napsal(a) 

Perkusionista Ivan Hoznedr, foto Milan Mošna Perkusionista Ivan Hoznedrfoto: Milan Mošna
Další koncert orchestrálního cyklu PKF – Prague Philharmonia proběhne v neděli 9. února ve Dvořákově síni Rudolfina a opět se ponese v duchu přeměny, evoluce a rekonstrukce. Inspirací a východiskem se tentokrát stane tvorba Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta.

Pod taktovkou šéfdirigenta Emmanuela Villauma zazní Čajkovského Suita č. 4 G dur op. 61 „Mozartiana“, Stesk po Mozartovi Jana Klusáka, Mozartův Klavírní koncert d moll se sólistou Marianem Lapšanským a Rendering Luciana Beria. 

Berio v Rendering cituje, rozvíjí či rekonstruuje fragmenty Schubertovy nedokončené Desáté symfonie, s velkým respektem je instrumentuje a prázdná místa zaplňuje soudobým, někdy dokonce velmi soudobým, hudebním materiálem,“ odkrývá podstatu této skladby Emmanuel Villaume. „Jelikož tato kompozice výborně zapadá do tématu letošní sezony PKF, stala se jakýmsi základním stavebním kamenem programu. Váže se k ní i výběr Mozarta jako dalšího inspirátora, protože vazba mezi Schubertem a Mozartem byla velmi silná. Schubert Mozartovo dílo naprosto zbožňoval, o čemž svědčí i jeho proklamace ‚Ó, jaký jsi nám dal obraz lepšího světa, Mozarte!‘ Proto jsme se rozhodli tyto dva autory spojit, byť Mozarta zde opět prezentujeme zejména v dílech jiných skladatelů,“ dodává dirigent. Vedle slovenského klavíristy Mariana Lapšanského bude dalším sólistou večera první hobojista PKF, Jan Souček. Patronem koncertu je perkusionista Ivan Hoznedr.

 

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.