středa, 13. leden 2021

Moravská filharmonie Olomouc připravuje online koncert Klasiky plné žertů

Napsal(a) 

Petr Popelka, foto Matthias Creutziger Petr Popelkafoto: Matthias Creutziger

Moravská filharmonie Olomouc připravila na čtvrteční večer další online koncert, tentokrát s podtitulem „Klasika plná žertů“. Program koncertu těží z děl, která jsou inspirována velikány klasické hudby, nebo ve kterých autoři uplatnili svůj smysl pro humor a parodii. Přenos bude k dispozici ve čtvrtek 14. ledna 2021 od 19 hodin na stránkách nebo facebooku Moravské filharmonie.

Na úvodní skladbu Moz-Art à la Haydn Alfreda Schnittkeho navážou Variace na rokokové téma pro violoncello a orchestr Petra Iljiče Čajkovského a koncert uzavře Symfonie č. 2 Ludwiga van Beethovena. Sólistou večera bude violoncellista Tomáš Jamník, orchestr Moravské filharmonie bude řídit Petr Popelka, šéfdirigent Norského rozhlasového orchestru a hlavní hostující dirigent Janáčkovy filharmonie Ostrava.

V programu tohoto online koncertu Moravské filharmonie se symbolicky potkávají tři největší jména hudebního klasicismu – Mozart, Haydn a Beethoven. První dva prostřednictvím skladatele Alfreda Schnittkeho, který své největší vzory na začátku kariéry viděl právě v Mozartovi a Haydnovi. Skladba Moz-Art à la Haydn je ukázkou Schnittkeho smyslu pro humor a parodii. Přestože je dílo velmi vážné, je zároveň lehké a příjemné na poslech.

Petr Iljič Čajkovskij choval k Mozartovu kompozičnímu umění velký obdiv a úctu. Není proto divu, že svou skladbu pro violoncello a orchestr Variace na rokokové téma napsal v „mozartovském“ stylu a pro obvyklé klasicistní obsazení hudebních nástrojů. Samotné hlavní téma však nepochází z doby rokoka, vymyslel ho sám Čajkovskij.

Beethovenova Druhá symfonie D dur je považována za jednu z jeho posledních skladeb pevně zakotvených ve stylových intencích klasicismu. Obě závěrečné věty skladatel obohatil pro něj typickými hudebními žertíky, které podle dobových pramenů údajně rozhořčily některé přísné kritiky.

Jsme velmi rádi, že můžeme alespoň touto formou online koncertů přispívat v této nelehké době tím, co umíme nejlépe, a alespoň symbolicky nahradit koncerty, které bychom normálně v Redutě v tuto dobu hráli.“ říká Jonáš Harman, ředitel Moravské filharmonie Olomouc, a dodává, „i proto jsme se rozhodli pro program, který svou lehkostí a více či méně skrytou žertovnou veselostí pomůže alespoň na chvíli odložit starosti všedního dne a dovolí zaposlouchat se do libých tónů klasické hudby.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.