pondělí, 22. listopad 2021

MHF Lípa Musica zahajuje předprodej na zahajovací koncert příštího ročníku – operní gala Kateřiny Kněžíkové

Napsal(a) 

Kateřina Kněžíková, foto Petr Weigl Kateřina Kněžíkováfoto: Petr Weigl

20. ročník MHF Lípa Musica se uzavřel v pátek 19. listopadu tradičním společným projektem se ZUŠ Česká Lípa. Již dnes však začíná předprodej na zahajovací koncert příštího 21. ročníku festivalu. Ten se coby šestý Koncert pro Liberecký kraj uskuteční v úterý 23. srpna 2022 v Divadle F. X. Šaldy v Liberci. Na programu je operní galakoncert české sopranistky Kateřiny Kněžíkové, kterou v ukázkách z oper Mozarta, Donizettiho, Gounoda a Čajkovského doprovodí PKF – Prague Philharmonia za řízení Roberta Jindry. Kateřina Kněžíková navíc představí tenoristu Daniela Matouška, jednoho z talentů mladé generace, který již vystupuje na předních operních scénách. Vstupenky na tento galakoncert jsou v prodeji ve festivalové pokladně a online na webu festivalu. Další předprodejní místa v Liberci budou přidána v nejbližší době. 

Ačkoli jsme původně uvažovali, že příští ročník zahájíme nezvykle a velkolepě pod širým nebem na náměstí před libereckou radnicí ve stylu letních operních galavečerů, rozhodli jsme se nakonec z technických důvodů zůstat v libereckém Divadle F. X. Šaldy. V podání skvělé české sopranistky Kateřiny Kněžíkové-Plachetkové, která s úspěchem brázdí světové scény, ale na Lípě Musice se doposud nepředstavila, zazní krásná čísla z klenotů světové operní literatury,“ přibližuje Martin Prokeš, ředitel MHF Lípa Musica, a pokračuje: „Kateřina Kněžíková si navíc ke spolupráci vybrala svého mladého kolegu, úspěšného tenoristu Daniela Matouška, jenž je velkým příslibem pro českou operní scénu. Pěvce doprovodí PKF–Prague Philharmonia pod vedením vynikajícího dirigenta Roberta Jindry, jenž je velmi dobře etablovaný na evropských operních scénách a spolupracoval s řadou hvězdných pěvců.“

Daniel Matoušek, foto Denisa Grossová Daniel Matoušekfoto: Denisa Grossová

Program slavnostního zahajovacího koncertu slibuje exkurz do světa světové opery – zazní ukázky z Mozartovy opery Così fan tutte, Donizettiho Roberta Devereaux, Čajkovského Evžena Oněgina nebo Gounodových Romea a Julie. Pěvce doprovodí jeden z předních českých orchestrů, který je specialistou v oblasti operních galakoncertů, PKF – Prague Philharmonia a poprvé se na festivalu také představí dirigent Robert Jindra.

Tenorista Daniel Matoušek pochází z Ústí nad Labem. Je absolventem mistrovských kurzů EMA masterclass Evropské hudební akademie pod vedením dirigenta Wolfganga Scheidta a mistrovských kurzů Carangelo Belcanto Academy masterclass v italské Cornudě. Na svém kontě má spolupráce s českými operními scénami v Ústí nad Labem, Liberci, Plzni, Olomouci, Brně i pražském Národním divadle. Hostoval také v Německu a zúčastnil se festivalu iSING v Číně, kde byl vybrán z 2500 zpěváků z celého světa a se světovými dirigenty a korepetitory připravil dvě představení, sérii koncertů a televizní natáčení. Na svém kontě má i širší nominaci na Cenu Thálie v roce 2019.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.