úterý, 12. leden 2021

Mezinárodní violoncellová soutěž o Cenu Gustava Mahlera 2021 se bude konat online

Napsal(a) 

Violoncellová soutěž o Cenu Gustava Mahlera, foto Institut Gustava Mahlera Violoncellová soutěž o Cenu Gustava Mahlerafoto: Institut Gustava Mahlera

Třetí ročník Mezinárodní violoncellové soutěže o Cenu Gustava Mahlera 2021, kterou vyhlašuje Institut Gustava Mahlera Praha ve spolupráci s Filharmonií G. Mahlera Jihlava, se měl uskutečnit 8. února 2021 v Jihlavě. Právě v tomto městě prožil Gustav Mahler prvních patnáct let svého života a právě zde započalo jeho okouzlení hudbou.

Jihlava se měla stát i potřetí dějištěm hudebního klání mladých violoncellistů z celého světa ve věku od 6 do 30 let. Kvůli pandemii a následným restriktivním opatřením se vedení soutěže dostalo před rozhodnutí, jak pojmout letošní ročník. Nakonec padlo rozhodnutí uspořádat soutěž virtuálně. Nelehké rozhodnutí, z nějž pramení mnoho inovací, je snahou o navázání na velice úspěšné dva ročníky soutěže a o zachování kontinuity. Ředitel pořádajícího Institutu Gustava Mahlera Praha Vladimír Holeš neskrývá radost z ohlasu, který vyvolala soutěž mezi mladými violoncellisty. Dle jeho slov je podstatné, že i v dnešní těžké době mohou tito mladí lidé prezentovat své umění v duchu ušlechtilých ideí Gustava Mahlera.

Do soutěže poslalo přihlášku 183 violoncellistů z 27 zemí, což je nadstandardní počet soutěžících potvrzující přetrvávající zájem o účast na soutěži i v tomto nelehkém roce. Účastníci zaslali soutěžní nahrávku formou odkazu na YouTube, na základě jejíhož poslechu vybere porota letošní laureáty.

Porotu soutěže tvoří sólistka a komorní hráčka Michaela Fukačová, sólista, komorní hráč a pedagog Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze Michal Kaňka, šéfdirigent Filharmonie G. Mahlera v Jihlavě Jiří Jakeš a koncertní mistr Filharmonie im. Mieczysława Karłowicza v polském Štětíně a profesor tamější Hudební akademie Tomasz Szczesny. Předsedou poroty je pak přední český violoncellista a spoluzakladatel soutěže Petr Nouzovský.

Letošní laureáti mohou kromě finanční ceny ve výši 30 000 Kč pro absolutního vítěze získat honorovaná vystoupení ve spolupráci s Filharmonií Gustava Mahlera v Jihlavě, v rámci festivalu Přehlídka koncertního umění v Praze a Jihočeského komorního festivalu v Jižních Čechách, dále voucher na mistrovské kurzy Třeboňská letní setkávání, pozvání na mistrovské kurzy do Litomyšle 2021 či sady strun od společnosti Larsen Strings.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.