čtvrtek, 1. říjen 2015

Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka zná vítěze, druhou cenu získalo české Doležalovo kvarteto

Napsal(a) 

Amalia Hall, foto Regina Böhmová Amalia Hallfoto: Regina Böhmová

Novozélandská houslistka Amalia Hall a slovenské smyčcové Mucha Quartet jsou vítězi Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně.  Její letošní 21. ročník patřil od 20. do 25. září právě houslím a smyčcovým kvartetům. Tříkolové a šestidenní klání mladých umělců do pětatřiceti let pořádala Hudební fakulta Janáčkovy akademie múzických umění v Brně (HF JAMU) ve spolupráci s Nadací Leoše Janáčka.

První cenu získala mladá umělkyně z Nového Zélandu za nejlepší interpretaci skladby Antonína Dvořáka. Druhé místo s Cenou za nejlepší interpretaci skladby Leoše Janáčka si z Brna odváží Amelia Maszonska z Polska. Jako třetí se s Cenou za nejlepší interpretaci skladby Bohuslava Martinů umístil tuzemský houslista David Mirzoev, student pořádající akademie ze třidy profesora Františka Novotného. Prezident soutěže a děkan HF JAMU profesor Jindřich Petráš uvedl, že zájem o účast v soutěži ze strany zahraničních účastníků sílí: „Stačí připomenout, že v oboru houslí před osmi lety tady soutěžil tucet zájemců. Letos jich bylo přihlášeno jedenašedesát ze čtyřiadvaceti zemí.“ Na soutěž nakonec dorazilo sedmadvacet mladých virtuosů z celého světa.

Doležalovo kvarteto, foto Regina Böhmová Doležalovo kvartetofoto: Regina Böhmová

Ve druhém soutěžním oboru se utkalo sedm smyčcových kvartet kupříkladu z USA, Jižní Koreje, Belgie, Slovenska či Norska. Slovenští vítězové z Mucha Quartet si odnesli také zvláštní cenu Kruhu přátel hudby v Kralupech nad Vltavou: koncert v rámci 44. ročníku Hudebních slavností Antonína Dvořáka v roce 2016. Další dvě místa patřila českým interpretům. Druhou příčku s Cenou za nejlepší interpretaci skladby Antonína Dvořáka obsadilo Doležalovo kvarteto, které získalo také Cenu Opus Musicum tedy roční předplatné tohoto časopisu. Třetí místo připadlo Sedláčkovu kvartetu.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.