středa, 13. říjen 2021

Mezinárodní soutěž Amadeus v listopadu uvítá 53 mladých klavíristů

Napsal(a) 

Ilustrační foto, foto ZUŠ Brno Ilustrační fotofoto: ZUŠ Brno

Amadeus je mezinárodní mozartovská soutěž pro mladé klavíristy do 15 let, která vznikla k 225. výročí koncertování jedenáctiletého Wolfganga Amadea Mozarta v sále brněnské Reduty. Cílem soutěže je prezentace a podpora mladých talentovaných klavíristů, prezentace různých forem učebních metod a interpretačních škol. Do soutěže se letos přihlásilo 53 účastníků z České republiky, Slovenska, Rakouska, Německa, Ukrajiny, Itálie, Francie a Izraele. V jejich podání zazní skladby od W. A. Mozarta a jeho současníků. Soutěž se zaměřuje právě na repertoár z období klasicismu, jehož pochopení a stylové provedení vypovídá o smyslu pro detail, vytříbeném vkusu, vyžaduje technickou čistotu a preciznost, ale zároveň náladovou hravost a bezprostřednost. Soutěž a koncert laureátů se konají v reprezentativních prostorách Besedního domu v Brně.

Novinkou letošního ročníku soutěže je rozšíření horní věkové hranice soutěžících do patnácti let. Patronem soutěže je absolutní vítěz této soutěže z roku 1995 a zároveň absolutní vítěz prestižní soutěže královny Alžběty v Bruselu v roce 2016, klavírní virtuóz Lukáš Vondráček. Jak sám uvádí: „Amadeus 1995 byl první soutěží, které jsem se zúčastnil a ve které jsem uspěl. Získal jsem tak motivaci a povzbuzení do další práce a odnesl si spoustu krásných zážitků.“

Soutěž proběhne v koncertním sále Besedního domu ve dnech 11.–13. listopadu. Soutěž je možné bezplatně sledovat po celou dobu průběhu, v sobotu 13. listopadu se od 15 hodin uskuteční slavnostní koncert laureátů soutěže, spojený se slavnostním předáním diplomů a cen. Výkony mladých umělců bude posuzovat pětičlenná odborná porota v mezinárodním obsazení: Hana Berger (SRN), Daniel Buranovský (SK), Joanna Domaňská (PL), Peter Toperczer ml. (ČR), v čele s předsedou poroty Janem Jiraským (ČR).

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.