úterý, 5. březen 2013

Mezinárodní kurzy v Ostravě

Napsal(a) 

Ve dnech 11 . – 16. února 2013 se uskutečnil I. ročník mezinárodních interpretačních kurzů v oboru violoncello. Pořadatelem se stala Fakulta umění Ostravské univerzity v Ostravě a pozvala na něj významné osobnosti světové violoncellové školy – prof. Alexandera Ivashkina (University of London) a prof. Natalii Pavlutskayu (Trinity Laban Conservatoire of London). Vedle těchto dvou vynikajících pedagogů vyučovali v rámci úspěšných kurzů prof. Jan Hališka a doc. Jiří Hanousek z Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě.  Kromě aktivního předávání zkušeností a poznatků formou individuální výuky proběhly tři odborné přednášky výše zmíněných zahraničních lektorů – Alexander Ivashkin se zabýval u nás dosud neznámými díly pro violoncello D. Šostakoviče a S. Prokofjeva, analyzoval jemu věnovaná díla světových postmodernistů - Schnittke, Gubaidulina, Raskatov, … a prezentoval nově vydaný sborník Contemplating Shostakovich : Life, Music and Film (2012). Natalia Pavlutskaya přiblížila účastníkům kurzů hudební školství v Anglii se zaměřením na speciální výuku talentovaných dětí a dále se zabývala přínosem originální verze Rokokových variací P. I. Čajkovského. Vrcholem interpretačních violoncellových kurzů se stal sólový recitál Alexandera Ivashkina ve Studiu I Českého rozhlasu v Ostravě, na kterém interpretoval díla J. S. Bacha, B. Brittena, S. Prokofjeva, A. Schnittkeho, S. Gubaiduliny, P. Vaskse, A. Raskatova a S. Tsintsadze.

Michaela Vostřelová

Narodila se ve městě Bedřicha Smetany, první hudební vzdělání získala ve městě Bohuslava Martinů. Bakalářské studium hudební vědy v Olomouci ukončila prací o raném vokálním díle Martinů, brněnské magisterské studium jejím rozšířením pod vedením Miloše Štědroně. Písněmi, tentokrát Ebenovými a Schubertovými, završila i studium zpěvu na Pardubické konzervatoři pod vedením Hany Medkové. Badatelskou práci si vyzkoušela v Centru Bohuslava Martinů, pedagogickou v ZUŠ Ratibořická, novinářskou v Harmonii, kde se několik dobrodružných let učila, jak hudbu slyšet a jak o ní psát.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.